Закон о странцима
Закон је објављен у "Службеном листу ЦГ", бр. 82/2008 и 72/2009.
I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Предмет закона
Члан 1
Овим законом уређују се услови за улазак, кретање и боравак странаца на територији Црне Горе.
Подручје примјене
Члан 2
Овај закон не примјењује се на странца који по међународном праву ужива привилегије и имунитете, ако овим законом није друкчије одређено.
На лица без држављанства примјењују се одредбе потврђених и објављених међународних уговора и општеприхваћених правила међународног права, ако је то за њих повољније.
Ограничење или забрана кретања
Члан 3
Странцу ће се ограничити или забранити кретање на одређеном подручју у Црној Гори ако то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Поштовање прописа
Члан 4
Странац је дужан да за вријеме кретања и боравка поштује прописе који важе у Црној Гори и одлуке државних органа.
Примјена правила управног поступка
Члан 5
У поступку одлучивања о правима и обавезама странаца примјењује се закон којим се уређује општи управни поступак, уколико овим законом није друкчије одређено.
Значење израза
Члан 6
Поједини изрази употријебљени у овом закону имају сљедеће значење:
1) странац је држављанин друге државе или лице без држављанства;
2) улазак у Црну Гору подразумијева прелазак државне границе, односно граничног прелаза на којем се обавља гранична контрола. Задржавање странца у транзитном простору аеродрома и сидришту луке или пристаништу, у смислу овог закона, не сматра се уласком у Црну Гору;
3) транзит је прелазак преко територије Црне Горе;
4) страна путна исправа је лични, породични, односно заједнички пасош, дипломатски пасош, службени пасош, поморска књижица, бродарска књижица и друга путна исправа призната по међународним уговорима, на основу које се може утврдити идентитет њеног имаоца, којој није истекао рок важења и која је издата по прописима о издавању путних исправа стране државе;
5) важећа путна исправа је исправа коју је издао надлежни орган из које се неспорно може утврдити рок важења исправе и идентитет власника;
6) превозник је привредно друштво или предузетник који су регистровани за обављање дјелатности превоза путника на копну, мору, језерима, ријекама и у ваздуху;
7) лична карта за странца је исправа о идентитету која се може издати стално настањеном странцу или странцу на привременом боравку, који нема важећу путну исправу.
II. УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК СТРАНЦА
Контрола на граничном прелазу
Члан 7
Странац је дужан да се приликом уласка у Црну Гору и изласка из Црне Горе подвргне граничној контроли.
Гранична контрола странца врши се у складу са законом којим се уређује надзор државне границе и обухвата провјеру услова прописаних у чл. 8, 9 и 10 овог закона.
Забрана уласка
Члан 8
Странцу се неће дозволити улазак у Црну Гору, ако:
1) не испуњава услове из члана 10 овог закона;
2) нема довољно средстава за издржавање за вријеме боравка у Црној Гори и за повратак у државу из које је дошао или за путовање у трећу државу;
3) је у транзиту, а не испуњава услове за улазак у трећу државу;
4) је на снази заштитна мјера удаљења, мјера безбједности протјеривања или му је отказан боравак;
5) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или јавног здравља;
6) се у одговарајућим евиденцијама води као међународни преступник.
Забрана уласка уписује се у важећу путну исправу странца.
Забрана изласка
Члан 9
Странцу се неће дозволити излазак из Црне Горе, ако:
1) употријеби туђу, неважећу, односно лажну путну или другу исправу;
2) постоји основана сумња да намјерава да избјегне кривично, односно прекршајно гоњење, издржавање казне, извршење судске наредбе или лишење слободе;
3) то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
По престанку разлога из става 1 овог члана странцу ће се дозволити излазак из Црне Горе.
Улазак, кретање и боравак
Члан 10
Странац може улазити, кретати се и боравити на територији Црне Горе са важећом путном исправом у коју је унесена виза или одобрење боравка, ако овим законом или међународним уговором није друкчије одређено.
Странцу кога је Црна Гора обавезна да прихвати на основу међународних уговора, ако то захтијевају хуманитарни разлози, разлози заштите јавног поретка или јавног здравља, дозвољен је улазак без важеће путне исправе.
Држављани одређених држава могу да улазе у Црну Гору и са важећом личном картом, односно другом исправом на основу које се може утврдити њихов идентитет и држављанство, у складу са међународним уговором или прописом о визном режиму из члана 14 став 2 овог закона.
Улазак странца са више држављанстава
Члан 11
Странац који има више држављанстава сматра се држављанином државе која му је издала путну исправу са којом је ушао у Црну Гору.
Странац из става 1 овог члана дужан је да за вријеме боравка у Црној Гори користи путну исправу са којом је ушао у Црну Гору.
Улазак и излазак на основу заједничке путне исправе
Члан 12
Странац који је уписан у путну исправу другог лица може улазити и излазити из Црне Горе само са лицем у чију је путну исправу уписан.
Странци који имају заједничку путну исправу могу улазити и излазити из Црне Горе само заједно.
Лица која су уписана у заједничку путну исправу морају имати и другу исправу са фотографијом, на основу које се може утврдити њихов идентитет.
Вођа групе мора имати лични пасош.
Кретање странца у униформи
Члан 13
Странац може да се креће у страној војној, полицијској или царинској униформи, под условима прописаним овим законом.
III. ВИЗЕ
Визе и визни режим
Члан 14
Виза је одобрење које странцу омогућава улазак, боравак и транзит преко територије Црне Горе.
Влада Црне Горе (у даљем тексту: Влада) прописује визни режим, на предлог органа државне управе надлежног за иностране послове.
Улазак без визе
Члан 15
Држављани одређених држава могу да улазе у Црну Гору без визе, у складу са међународним уговором или прописом Владе из члана 14 став 2 овог закона.
Врсте виза
Члан 16
Виза, у смислу овог закона, је: аеродромско транзитна виза (виза А), транзитна виза (виза Б), виза за кратки боравак (виза Ц) и виза за дужи боравак (виза Д).
Аеродромско транзитна виза (виза А)
Члан 17
Аеродромско-транзитна виза (виза А) издаје се странцу за један или више прелазака кроз међународни транзитни простор аеродрома, за вријеме прекида путовања или трансфера између двије фазе међународног лета, без уласка на територију Црне Горе.
Странцу који за вријеме међупристајања на аеродрому у Црној Гори не напушта авион или међународни транзитни простор аеродрома није потребна виза.
У случају из става 2 овог члана, Влада може одредити да је држављанима одређених држава потребна аеродромско-транзитна виза, ако то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Аеродромско-транзитна виза издаје се са роком важења до три мјесеца.
Транзитна виза (виза Б)
Члан 18
Транзитна виза (виза Б) издаје се странцу за једно, два или више путовања преко територије Црне Горе.
Виза из става 1 овог члана издаје се са роком важења до шест мјесеци.
На основу транзитне визе (виза Б) странац може да борави у Црној Гори најдуже пет дана.
Транзитна виза (виза Б) може се издати странцу који има улазну визу државе у коју путује или преко чије територије наставља путовање, ако међународним уговором није друкчије одређено.
Транзитна виза (виза Б) може се издати и унијети у заједнички пасош групи путника која је формирана прије него што је донесена одлука о путовању, а који заједно прелазе преко територије Црне Горе.
Виза из става 5 овог члана може се издати групи од најмање пет, а највише 50 лица, при чему је лице које води групу обавезно да посједује лични пасош и, кад је то потребно, визу.
Виза за кратки боравак (виза Ц)
Члан 19
Виза за кратки боравак (виза Ц) издаје се за туристичка, пословна или друга путовања, за један или више улазака у Црну Гору и за непрекидни боравак, односно укупно трајање узастопних боравака који не може бити дужи од 90 дана у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Виза за кратки боравак (виза Ц) за више улазака издаје се са роком важења до једне године.
Изузетно од става 2 овог члана, виза за кратки боравак (виза Ц) за више улазака може се издати и са дужим роком важења, али не дужим од пет година, о чему одлучује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Виза за кратки боравак (виза Ц) може се издати групи путника која је формирана прије него што је донесена одлука о путовању, уколико чланови те групе заједно улазе на територију Црне Горе, бораве у њој и напуштају територију као група. Рок важења ове визе не може бити дужи од 30 дана.
Виза из става 4 овог члана уноси се у заједнички пасош и може се издати групи од најмање пет, а највише 50 лица, при чему је лице које води групу обавезно да посједује лични пасош и, кад је то потребно, визу.
Ближе услове за издавање визе из ст. 2 и 3 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Виза за дужи боравак (виза Д)
Члан 20
Виза за дужи боравак (виза Д) издаје се странцу који намјерава да борави на територији Црне Горе дуже од 90 дана, али не дуже од шест мјесеци у временском периоду од једне године, рачунајући од дана првог уласка.
Виза за дужи боравак (виза Д) издаје се за један или више улазака у Црну Гору.
Ближе услове за издавање визе из ст. 1 и 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Ограничења у вези рока важења
Члан 21
Приликом издавања визе, вријеме важења путне исправе у коју се уноси виза мора бити најмање три мјесеца дуже од рока важења визе.
Изузетно, ако то захтијевају хуманитарни разлози, национални интерес или међународне обавезе Црне Горе, у путну исправу се може унијети виза која важи најдуже до истека времена важења путне исправе, кад је обезбијеђен повратак странца у државу боравишта или у трећу државу.
Надлежност за издавање визе
Члан 22
Странац је дужан да прибави визу прије уласка у Црну Гору.
Визу издаје дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе, ако овим законом није друкчије одређено.
Захтјев за издавање визе странац подноси лично, на посебном обрасцу.
Прије издавања визе, дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе дужно је да у одређеним случајевима прибави претходну сагласност органа управе надлежног за полицијске послове (у даљем тексту: Полиција).
Изузетно од става 2 овог члана, ако то захтијевају хуманитарни, лични или професионални разлози Полиција на граничном прелазу може издати:
1) визу за кратки боравак (виза Ц), за један улазак и боравак до 15 дана;
2) транзитну визу (виза Б), за један транзит до пет дана;
3) транзитну визу (виза Б), поморцу или групи помораца.
Виза се издаје уношењем обрасца визе у важећу путну исправу странца.
Кад то захтијевају хуманитарни разлози, национални интерес или међународне обавезе Црне Горе, виза се може унијети на обрасцу за уношење визе, ако у путној исправи нема мјеста за уношење визе или ако путна исправа није важећа за прелазак државне границе.
Ближи начин издавања визе, образац захтјева за издавање визе, случајеве у којима је потребно прибавити претходну сагласност Полиције, образац визе, начин уношења визе у путну исправу странца, као и образац за уношење визе, прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Заступање
Члан 23
У државама у којима Црна Гора нема дипломатско, односно конзуларно представништво, билатералним међународним уговором може се одредити страно дипломатско представништво које ће заступати Црну Гору у поступку издавања виза.
Продужење рока важења визе за кратки боравак (виза Ц)
Члан 24
Рок важења визе за кратки боравак (виза Ц) се не може продужавати.
Изузетно, рок важења визе за кратки боравак (виза Ц) може се продужити ако то захтијевају хуманитарни, професионални и лични разлози или виша сила.
Захтјев за продужење рока важења визе из става 2 овог члана подноси се Полицији, у мјесту боравишта странца, прије истека рока важења визе, на посебном обрасцу.
До доношења одлуке по захтјеву из става 3 овог члана странац може боравити у Црној Гори.
Ближе услове за продужење рока важења визе и образац захтјева за продужење рока важења визе из ст. 2 и 3 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Разлози због којих се виза неће издати
Члан 25
Виза се неће издати странцу, ако:
1) постоје разлози из члана 8 овог закона;
2) се лично не одазове на позив дипломатског, односно конзуларног представништва Црне Горе;
3) на захтјев дипломатског, односно конзуларног представништва не приложи тражену документацију којом доказује сврху и услове боравка у Црној Гори;
4) на захтјев дипломатског, односно конзуларног представништва Црне Горе не приложи доказ о здравственом и путном осигурању;
5) је боравио у Црној Гори 90 дана, а није протекло шест мјесеци од дана првог уласка.
Странцу се усмено саопштавају разлози због којих му виза није издата.
Изузетно, у случајевима из става 1 овог члана, странцу се може издати виза, односно одобрити улазак у Црну Гору, ако то налажу хуманитарни разлози, интереси Црне Горе или међународно прихваћене обавезе. У овим случајевима странцу се може одредити улазак само на одређеном граничном прелазу.
Скраћивање рока важења визе
Члан 26
Приликом вршења контроле уласка у Црну Гору, Полиција на граничном прелазу може скратити рок важења визе, ако:
1) утврди да странац нема довољно средстава за издржавање;
2) је рок важења визе дужи од времена важења путне исправе;
3) би странац прекорачио рок од 90 дана боравка у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Уношење исправке у визу
Члан 27
Полиција може, приликом вршења контроле преласка државне границе, исправљати податке који су грешком унесени у визу издату у дипломатском, односно конзуларном представништву Црне Горе.
Поништавање визе
Члан 28
Дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе или Полиција поништиће издату визу ако се накнадно утврди да постоји неки од разлога из члана 8 овог закона.
Ближи начин поништавања издатих виза прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Обавезе превозника
Члан 29
Превозник може довести странца на гранични прелаз или на територију Црне Горе, ако странац испуњава услове из члана 10 овог закона.
Превозник који је довео странца супротно ставу 1 овог члана дужан је да га без одлагања и о свом трошку одвезе са граничног прелаза или из Црне Горе, као и да накнади трошкове настале приликом боравка и повратка странца.
Одредба става 2 овог члана односи се и на превозника који је довезао странца који је у транзиту преко територије Црне Горе, ако је одбио да превезе странца у државу одредишта или је странцу забрањен улазак у државу одредишта.
Организатор туристичких или пословних путовања сноси трошкове принудног удаљења из Црне Горе странца коме пружа наведене услуге, укључујући и трошкове боравка у прихватилишту за странце, ако је странац принудно удаљен из разлога прописаних у члану 10 овог закона, а те трошкове не може сам да накнади.
Обавезу из става 4 овог члана, има и физичко или правно лице на чији позив је странцу издата виза или одобрен улазак у Црну Гору, ако те трошкове не може да накнади организатор туристичких или пословних путовања, односно странац.
IV. БОРАВАК СТРАНЦА
Врсте боравка
Члан 30
Боравак странца у Црној Гори, у смислу овог закона, је:
1) боравак до 90 дана;
2) привремени боравак;
3) стално настањење.
1. Боравак до 90 дана
Право на боравак до 90 дана
Члан 31
Странац остварује право на боравак до 90 дана на основу визе за кратки боравак (виза Ц), у складу са чланом 19 овог закона, или без визе на основу прописа из члана 14 став 2 овог закона.
У случају из става 1 овог члана, странац може боравити у Црној Гори најдуже 90 дана у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка, ако овим законом или међународним уговором није друкчије одређено.
Странац који је боравио у Црној Гори 90 дана, у складу са ст. 1 и 2 овог члана, може поново ући и боравити у Црној Гори након истека временског периода од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Отказ боравка до 90 дана
Члан 32
Боравак до 90 дана странцу се може отказати, ако:
1) нема важећу путну или другу исправу која служи за прелазак државне границе;
2) не испуњава услове за улазак и боравак прописане овим законом;
3) нема средстава за издржавање за вријеме боравка у Црној Гори и за повратак у државу из које је дошао или за путовање у трећу државу;
4) не плати новчану казну изречену у Црној Гори;
5) постоји основана сумња да боравак неће користити у сврху за коју је пријављен.
О отказу боравка из става 1 овог члана рјешење доноси Полиција. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору за одређено вријеме (у даљем тексту: забрана уласка).
Вријеме забране уласка из става 2 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 2 овог члана може се изјавити жалба органу државне управе надлежном за унутрашње послове (у даљем тексту: Министарство), у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Жалба не одлаже извршење рјешења.
Отказ боравка до 90 дана и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа боравка до 90 дана и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак боравка до 90 дана
Члан 33
Боравак до 90 дана престаје странцу:
1) отказом боравка;
2) истеком рока на који му је виза издата;
3) истеком рока из члана 31 став 2 овог закона;
4) ако је враћен у Црну Гору на основу међународног уговора (реадмисија) због незаконитог боравка.
Отказ и престанак боравка на основу визе Д
Члан 34
Одредбе чл. 32 и 33 овог закона сходно се примјењују на отказ боравка и престанак боравка странца на основу издате визе за дужи боравак (виза Д).
2) Привремени боравак
Право на привремени боравак
Члан 35
Привремени боравак може се одобрити странцу који намјерава да борави у Црној Гори дуже од 90 дана, ради:
1) запошљавања и рада, обављања привредне или предузетничке дјелатности;
2) сезонског рада;
3) средњошколског образовања или студирања;
4) учешћа у програмима међународне размјене ученика и студената или другим програмима младих;
5) специјализације, стручног оспособљавања и практичне обуке;
6) научно-истраживачког рада;
7) лијечења;
8) спајања породице;
9) хуманитарних разлога;
10) других оправданих разлога, одређених законом или међународним уговором.
Странац коме је одобрен привремени боравак из разлога утврђених у ставу 1 овог члана може да борави у Црној Гори у складу са сврхом због које му је привремени боравак одобрен.
Услови за издавање одобрења
Члан 36
Странцу се може одобрити привремени боравак, ако:
1) има средстава за издржавање;
2) има обезбијеђен смјештај;
3) има здравствено осигурање;
4) не постоје разлози из члана 8 овог закона;
5) је приложио доказ о оправданости захтјева за привремени боравак.
Подношење захтјева и одлучивање
Члан 37
Одобрење за привремени боравак у Црној Гори издаје Министарство, уз претходну сагласност Полиције.
Захтјев за издавање одобрења за први привремени боравак странац подноси дипломатском, односно конзуларном представништву Црне Горе.
Странац коме за улазак у Црну Гору није потребна виза захтјев за издавање одобрења за први привремени боравак може да поднесе Министарству, у мјесту боравишта.
Уз захтјев из ст. 2 и 3 овог члана странац је дужан да приложи важећу путну исправу, као и друге доказе о оправданости разлога због којих тражи издавање одобрења за привремени боравак.
Странац који је поднио захтјев за привремени боравак не може мијењати разлог боравка у току поступка одлучивања по захтјеву.
Странац који поднесе захтјев за одобрење првог привременог боравка прије истека боравка од 90 дана може остати у Црној Гори до доношења коначне одлуке.
Одбијање захтјева
Члан 38
О одбијању захтјева за издавање одобрења за привремени боравак одлучује се рјешењем.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Рок важења
Члан 39
Привремени боравак одобрава се са роком важења до једне године, ако овим законом није друкчије одређено.
Одобрење привременог боравка уноси се у важећу путну исправу странца, чије вријеме важења мора бити најмање три мјесеца дуже од рока на који се одобрење издаје.
Ако је захтјев поднесен у страној држави, одобрење првог привременог боравка у путну исправу странца уноси дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе.
Странцу који нема важећу путну исправу, до добијања стране путне исправе, привремени боравак одобрава се рјешењем.
Ближи начин издавања одобрења за привремени боравак, као и образац одобрења и образац захтјева из члана 37 став 2 овог закона прописује Министарство.
Продужење привременог боравка
Члан 40
Привремени боравак може се продужавати најдуже до двије године, ако овим законом није друкчије одређено.
Захтјев за продужење привременог боравка странац подноси Министарству, у мјесту боравишта, најкасније 30 дана прије истека рока важења привременог боравка.
На поступак продужења привременог боравка примјењују се одредбе члана 37 ст. 1, 4, 5 и 6 и члана 39 ст. 2 и 4 овог закона.
Образац захтјева за продужење привременог боравка прописује Министарство.
Привремени боравак ради запошљавања
Члан 41
Привремени боравак ради запошљавања и рада, обављања привредне, предузетничке или друге дјелатности, може се одобрити странцу коме је претходно издата радна дозвола, у складу са законом којим се уређује запошљавање и рад странаца.
Привремени боравак странцу из става 1 овог члана издаје се на рок одређен у радној дозволи, односно на рок из члана 39 став 1 овог закона.
Привремени боравак ради сезонског рада
Члан 42
Привремени боравак ради сезонског рада може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи радну дозволу.
Привремени боравак из става 1 овог члана може се одобрити на период до осам мјесеци у календарској години.
Одобрење за привремени боравак из става 1 овог члана издаје се у року од седам дана од дана подношења захтјева.
Привремени боравак ради средњошколског образовања или студирања
Члан 43
Привремени боравак ради средњошколског образовања или студирања може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду о школовању или студирању.
Одобрени привремени боравак из става 1 овог члана, у циљу завршетка школовања, може се продужити најдуже до двије године по истеку рока прописаног за трајање школовања, односно студирања.
За одобравање привременог боравка малољетном странцу, ради средњошколског образовања, потребна је сагласност законског заступника.
Привремени боравак ради учешћа у програмима међународне размјене
Члан 44
Странцу који у Црну Гору долази ради учествовања у програмима међународне размјене ученика и студената или другим програмима младих може се одобрити привремени боравак ако испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи и:
1) потврду државног органа, односно институције надлежне за спровођење ратификованих међународних уговора о размјени ученика или студената, којом се потврђује учешће странца у међународној размјени;
2) потврду надлежног органа, односно институције о финансирању трошкова школовања или студирања, издржавања, смјештаја, здравственог осигурања и трошкова повратка странца у земљу чији је држављанин.
Привремени боравак ради специјализације, стручног усавршавања или практичне обуке
Члан 45
Привремени боравак ради специјализације, стручног усавршавања или практичне обуке може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду правног лица или надлежног органа у Црној Гори да му је одобрена специјализација, стручно усавршавање или практична обука, као и програм којим је утврђено вријеме њиховог трајања.
Привремени боравак ради научног истраживања
Члан 46
Привремени боравак ради научног истраживања може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи уговор закључен са научном установом у Црној Гори.
Привремени боравак ради лијечења
Члан 47
Привремени боравак ради лијечења у Црној Гори може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду издату од здравствене установе у којој ће се лијечити, а која садржи вријеме потребно за лијечење.
Привремени боравак из става 1 овог члана може се продужити за вријеме потребно за лијечење странца.
Привремени боравак ради спајања породице
Члан 48
Привремени боравак ради спајања породице може се одобрити странцу, члану уже породице црногорског држављанина или странца коме је одобрено стално настањење или привремени боравак у Црној Гори.
Ужом породицом, у смислу става 1 овог члана, сматрају се: супружници, њихова малољетна дјеца рођена у браку или ван брака, малољетна дјеца једног од супружника и усвојена дјеца.
Изузетно од става 2 овог члана, чланом уже породице може се сматрати и други сродник, ако постоје посебни, лични или хуманитарни разлози за спајање породице у Црној Гори.
Привремени боравак ради спајања породице одобрава се на рок до једне године, односно до истека рока важења одобрења о привременом боравку странца са којим се спајање тражи.
Привремени боравак из става 4 овог члана може се продужити у случају кад је црногорски држављанин из става 1 овог члана умро, као и у случају престанка брака који је у Црној Гори трајао најмање три године.
Странцу, члану уже породице црногорског држављанина или странца коме је одобрено стално настањење у Црној Гори, привремени боравак се може продужавати до испуњења услова за стицање права на стално настањење из члана 54 став 1 овог закона.
Брак из користи
Члан 49
Привремени боравак ради спајања породице неће се одобрити странцу ако се утврди да је брак закључен из користи.
Браком из користи, у смислу става 1 овог члана, сматра се брак који је закључен са намјером да се оствари улазак или боравак странца у Црној Гори супротно условима прописаним овим законом.
Околности које могу указивати да је брак закључен из користи су да:
1) супружници не одржавају брачну заједницу;
2) супружници не извршавају обавезе које произилазе из брака;
3) се супружници нијесу упознали прије закључења брака;
4) супружници не дају истините личне податке;
5) супружници не говоре језик који обоје разумију;
6) су за закључење брака дата материјална средства, а није у питању обичај давања мираза, кад супружници долазе из земаља у којима је давање мираза обичај;
7) постоје докази да су супружници и раније закључивали брак из користи у Црној Гори или у страној држави.
Привремени боравак дјетета рођеног на територији Црне Горе
Члан 50
Малољетном странцу рођеном на територији Црне Горе привремени боравак се одобрава и продужава на вријеме које је одређено за привремени боравак једног од родитеља или старатеља.
Привремени боравак из хуманитарних разлога
Члан 51
Привремени боравак из хуманитарних разлога може се одобрити странцу за кога се претпоставља да је жртва кривичног дјела трговине људима, као и малољетном странцу који је напуштен или је жртва организованог криминала и у случају кад не испуњава услове из члана 36 овог закона.
Привремени боравак из хуманитарних разлога неће се одобрити странцу уколико то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Привремени боравак из хуманитарних разлога одобрава се на период од три мјесеца до једне године и може се продужавати све док постоје разлози из става 1 овог члана.
Странац из става 1 овог члана не смије се принудно удаљити због незаконитог уласка или боравка у Црној Гори.
Странцу из става 1 овог члана, за кога постоји оправдани страх да би давањем исказа могао бити изложен опасности по живот, здравље, физички интегритет или слободу, обезбјеђује се заштита и остваривање права по одредбама закона којим се уређује заштита свједока.
Отказ привременог боравка
Члан 52
Привремени боравак може се отказати странцу ако се накнадно утврди да:
1) постоје разлози из члана 8 овог закона;
2) се запошљава и ради без важеће радне дозволе, односно супротно одредбама закона којим се уређује запошљавање и рад странаца;
3) боравак не користи у складу са сврхом због које му је издато одобрење за привремени боравак.
Приликом одлучивања о отказу привременог боравка, нарочито се узимају у обзир:
1) трајање боравка;
2) личне, породичне, економске и друге околности;
3) рок у којем странац мора напустити Црну Гору, а који не може бити дужи од 30 дана;
4) вријеме забране уласка у Црну Гору.
О отказу привременог боравка из става 1 овог члана рјешење доноси Полиција. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору.
Вријеме забране уласка из става 3 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 3 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Отказ привременог боравка и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа привременог боравка и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак привременог боравка
Члан 53
Привремени боравак у Црној Гори престаје странцу:
1) ако му је привремени боравак отказан;
2) ако му је изречена заштитна мјера удаљења или мјера безбједности протјеривања;
3) истеком рока важења привременог боравка;
4) ако престану разлози на основу којих је привремени боравак одобрен;
5) ако за вријеме трајања привременог боравка борави ван Црне Горе дуже од 90 дана.
О престанку привременог боравка због разлога из става 1 тач. 4 и 5 овог члана рјешење доноси Министарство.
Против рјешења из става 2 овог члана може се изјавити жалба, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 3 овог члана одлучује Министарство.
3. Стално настањење
Право на стално настањење
Члан 54
Држављани држава насталих на простору бивше СФРЈ, који су имали пријављено пребивалиште у Црној Гори прије 3. јуна 2006. године, имају право на стално настањење, без потребе подношења захтјева и без посебног одобрења, уз обавезу подношења пријаве ради регистрације.
Стално настањење може се одобрити странцу који је до дана подношења захтјева боравио у Црној Гори непрекидно пет година на основу одобрења за привремени боравак.
Изузетно, стално настањење се може одобрити странцу који је до дана подношења захтјева имао одобрен привремени боравак у Црној Гори мање од пет година непрекидно, ако то налажу разлози хуманости или би то представљало интерес за Црну Гору.
Непрекидним боравком, у смислу ст. 1 и 2 овог члана, сматра се и привремени боравак за вријеме којег је странац одсуствовао из Црне Горе више пута у укупном трајању од 10 мјесеци или непрекидно шест мјесеци.
Странцу коме је у Црној Гори одобрен привремени боравак у складу са чланом 43 овог закона, у вријеме потребно за одобрење сталног настањења рачуна се половина времена проведеног у Црној Гори.
У вријеме које је потребно за одобрење сталног настањења не рачуна се вријеме које је странац провео у Црној Гори на:
1) привременом боравку одобреном ради сезонског рада;
2) издржавању казне затвора.
Права и обавезе стално настањеног странца
Члан 55
Странац коме је одобрено стално настањење у Црној Гори има право на:
1) рад и запошљавање;
2) образовање и стручно усавршавање;
3) признавање диплома и сертификата;
4) социјалну помоћ, здравствено и пензијско осигурање;
5) пореске олакшице;
6) приступ тржишту роба и услуга;
7) слободу удруживања, повезивања и чланства у организацијама које заступају интересе радника или послодаваца.
Странац остварује права из става 1 овог члана у складу са законима којима се уређује начин остваривања наведених права.
Подношење захтјева и одлучивање
Члан 56
Одобрење за стално настањење издаје Министарство.
Захтјев за стално настањење странац подноси Министарству, у мјесту боравишта.
Одобрење за стално настањење уноси се у путну исправу странца.
Ближи начин издавања одобрења за стално настањење, као и образац одобрења и образац захтјева из става 2 овог члана прописује Министарство.
Одбијање захтјева
Члан 57
Стално настањење неће се одобрити странцу:
1) који нема важећу путну исправу;
2) који је у Црној Гори правоснажно осуђен за кривично дјело за које се гони по службеној дужности или је за такво кривично дјело против њега покренут поступак;
3) који нема средстава за издржавање;
4) који нема здравствено осигурање;
5) који нема обезбијеђен смјештај;
6) ако то налажу разлози националне безбједности и јавног поретка.
Против рјешења Министарства којим се одбија захтјев за стално настањење, може се покренути управни спор.
Отказивање сталног настањења
Члан 58
Стално настањење може се отказати странцу, ако:
1) је у Црној Гори правоснажно осуђен на безусловну казну затвора у трајању дужем од шест мјесеци за кривично дјело за које се гони по службеној дужности;
2) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или заштите јавног здравља;
3) се утврди да постоје разлози за поништење сталног настањења;
4) је дао лажне податке о идентитету или прикрио околности које су од значаја за доношење одлуке о признавању права на стално настањење.
Приликом одлучивања о отказивању сталног настањења узимају се у обзир околности из члана 52 став 2 овог закона.
Рјешење о отказивању сталног настањења доноси Министарство. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору.
Вријеме забране уласка из става 3 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 3 овог члана може се покренути управни спор.
Отказ сталног настањења и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа сталног настањења и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак права на стално настањење
Члан 59
Странцу престаје право на стално настањење, ако:
1) му је изречена заштитна мјера удаљења или мјера безбједности протјеривања;
2) се утврди да се странац иселио из Црне Горе или непрекидно боравио дуже од једне године у другој држави, а о томе није обавијестио Министарство;
3) му је отказано стално настањење;
4) се одрекао од сталног настањења, даном давања изјаве о томе;
5) ако је стекао црногорско држављанство.
Рјешење о престанку сталног настањења из става 1 тачка 2 овог члана доноси Министарство.
Против рјешења из става 2 овог члана може се покренути управни спор.
Примјена посебног закона
Члан 60
На пријаву, односно одјаву пребивалишта или боравишта и промјену адресе стана примјењује се закон којим се уређује пребивалиште и боравиште црногорских држављана и странаца.
V. НЕЗАКОНИТИ БОРАВАК
Дужност странца да напусти Црну Гору
Члан 61
Незаконитим боравком у Црној Гори, у смислу овог закона, сматра се боравак странца без визе, одобрења боравка или другог законског основа.
Странац који незаконито борави у Црној Гори мора напустити њену територију одмах или у року који му је одређен.
Сматра се да је странац напустио Црну Гору уласком у другу државу у коју му је улазак одобрен.
Странац је дужан да докаже да законито борави у Црној Гори.
Рок за напуштање Црне Горе
Члан 62
Странцу који незаконито борави у Црној Гори Полиција ће рјешењем одредити рок у којем је обавезан да напусти територију Црне Горе, а по потреби може одредити и мјесто преласка државне границе, као и обавезу пријављивања службеном лицу на граничном прелазу.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од три дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 2 овог члана, одлучује Министарство, у року од осам дана од дана пријема жалбе.
Жалба не одлаже извршење рјешења.
Приликом одређивања рока из става 1 овог члана узеће се у обзир вријеме за које странац објективно може да напусти територију Црне Горе, при чему тај рок не може бити дужи од 30 дана од дана доношења рјешења.
Странцу који из оправданих разлога није напустио Црну Гору у року из става 5 овог члана може се на његов захтјев или по службеној дужности, одредити нови рок.
Странцу коме је изречена заштитна мјера удаљења и странцу кога треба вратити на основу међународног уговора одредиће се рок за напуштање Црне Горе само ако постоје оправдани разлози.
Заштитна мјера удаљења
Члан 63
У случајевима прекршајне одговорности одређеним овим законом странцу се може изрећи заштитна мјера удаљења.
Приликом одлучивања о изрицању заштитне мјере удаљења узимају се у обзир околности из члана 52 став 2 овог закона.
VI. ПРИНУДНО УДАЉЕЊЕ
Спровођење принудног удаљења
Члан 64
Странца који незаконито борави у Црној Гори или не напусти Црну Гору у року који му је одређен Полиција ће принудно удаљити.
Забрана принудног удаљења
Члан 65
Странац се не смије принудно удаљити у државу у којој би му био угрожен живот или слобода због расе, вјере или националности, припадности посебној друштвеној групи или политичког мишљења или у којој би могао бити подвргнут мучењу, нељудском и понижавајућем поступању и кажњавању.
Задржавање странца
Члан 66
Ако то налажу разлози обезбјеђења принудног удаљења, странац се може изузетно задржати у просторијама Полиције, али не дуже од 12 часова.
На задржавање странца из става 1 овог члана примјењују се одредбе закона којим се уређују полицијски послови.
Смјештај странца
Члан 67
Странцу кога није могуће одмах принудно удаљити или коме није утврђен идентитет, ограничиће се слобода кретања смјештајем у прихватилиште за странце (у даљем тексту: Прихватилиште).
Изузетно, странцу који има здравствене или друге посебне потребе или разлоге, обезбиједиће се други одговарајући смјештај.
Странцу који има обезбијеђен смјештај и средства за издржавање, а не може се принудно удаљити, може се одредити обавезни боравак у одређеном мјесту.
Одређивање смјештаја у Прихватилишту
Члан 68
Полиција рјешењем одређује смјештај у Прихватилиште.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 2 овог члана одлучује Министарство, у року од осам дана од дана пријема жалбе.
Трајање смјештаја у Прихватилишту
Члан 69
Смјештај у Прихватилишту одређује се на вријеме до 90 дана.
Након истека времена из става 1 овог члана, странцу се може продужити смјештај у Прихватилишту за још 90 дана, ако:
1) је у току поступак утврђивања идентитета или прикупљања података;
2) то захтијевају безбједносни разлози;
3) намјерно омета принудно удаљење.
Вријеме које је странац провео изван Прихватилишта, на издржавању казне затвора или у притвору, не рачуна се у вријеме боравка у Прихватилишту.
Странцу коме је утврђен идентитет може се одобрити напуштање Прихватилишта, уколико се не смије принудно удаљити из разлога наведених у члану 65 овог закона.
Придржавање правила боравка и кућног реда у Прихватилишту
Члан 70
Странац је дужан да се придржава правила боравка и кућног реда у Прихватилишту и не смије га напуштати без одобрења.
Странцу за кога постоје основи сумње да ће се понашати на начин супротан ставу 1 овог члана одредиће се појачани надзор унутар Прихватилишта.
Правила боравка и кућни ред у Прихватилишту прописује Министарство.
Престанак смјештаја у Прихватилишту
Члан 71
Смјештај у Прихватилишту странцу престаје:
1) одласком из Црне Горе;
2) кад је поднио захтјев за признавање права на азил;
3) истеком рока на који је смјештај одређен;
4) након утврђивања идентитета, ако је то био разлог смјештаја у Прихватилиште.
Смјештај малољетног странца у Прихватилишту
Члан 72
Малољетни странац смјешта се у Прихватилиште заједно са родитељима, односно другим законским заступником, осим ако се процијени да је за њега повољнији други смјештај.
Мјера појачаног надзора унутар Прихватилишта може се одредити малољетном странцу који није навршио 16 година живота, само ако је са родитељима или другим законским заступником.
Малољетни странац се не смије вратити у земљу поријекла или у трећу државу, која је спремна да га прихвати, ако је то супротно одредбама чл. 3, 5 и 8 Конвенције против мучења и других свирепих и нехуманих или понижавајућих казни или поступака са Допунским протоколом 2, као и чл. 9 и 37 Конвенције о правима дјетета.
Одређивање обавезног боравка у одређеном мјесту
Члан 73
Обавезни боравак из члана 67 став 3 овог закона одређује Полиција по службеној дужности.
Обавезни боравак из става 1 овог члана може трајати најдуже шест мјесеци.
Одређивање обавезног боравка из става 1 овог члана не ослобађа странца обавезе да напусти Црну Гору.
Странцу коме је одређен обавезни боравак у одређеном мјесту издаје се посебна идентификациона исправа коју је странац дужан да врати прије напуштања Црне Горе.
Изглед и садржај обрасца посебне идентификационе исправе странца коме је одређен обавезни боравак из става 4 овог члана прописује Министарство.
Ограничење кретања у одређеном мјесту
Члан 74
У случају из члана 73 овог закона странац је дужан да борави на одређеној адреси и да се редовно јавља Полицији у мјесту обавезног боравка.
Престанак обавезног боравка
Члан 75
Обавезни боравак странцу престаје:
1) одласком из Црне Горе;
2) протеком рока на који је одређен;
3) ако се редовно не јавља Полицији у складу са чланом 74 овог закона;
4) ако му је признат статус избјеглице, одобрена додатна или привремена заштита, привремени боравак или стално настањење;
5) ако се утврди да нема обезбијеђен смјештај и средства за издржавање.
Странац коме је престао обавезни боравак у одређеном мјесту, а није напустио Црну Гору, принудно ће се удаљити или смјестити у Прихватилиште.
Странци са посебним потребама
Члан 76
Током поступка принудног удаљења водиће се рачуна о посебним потребама странаца, као што су: малољетници, лица потпуно или дјелимично лишена пословне способности, дјеца одвојена од родитеља или старатеља, лица са инвалидитетом, старе особе, труднице, самохрани родитељи са малољетном дјецом, као и лица која су била изложена мучењу, силовању или другим тешким облицима психолошког, физичког или сексуалног насиља.
Приликом предузимања службених радњи према странцима из става 1 овог члана Полиција је дужна да поступа у складу са међународним уговорима и прописима којима је уређен положај лица са посебним потребама.
Одузимање исправа и предмета
Члан 77
Ради обезбјеђења извршења принудног удаљења странцу се могу привремено одузети путне и друге исправе, путне карте, предмети и новчана средства.
Одузета новчана средства користе се за подмиривање трошкова принудног удаљења странца.
О одузетим путним и другим исправама, путним картама, предметима и новчаним средствима издаје се потврда, на обрасцу који прописује Министарство.
Трошкови принудног удаљења
Члан 78
Трошкове смештаја у Прихватилиште и друге трошкове који настану приликом принудног удаљења сноси странац.
Ако странац нема средстава да накнади трошкове из става 1 овог члана, трошкове ће накнадити:
1) физичко или правно лице које се обавезало да ће сносити трошкове боравка странца;
2) превозник који није одвезао странца у складу са чланом 29 став 2 овог закона;
3) послодавац који је запослио странца супротно одредбама закона којим се уређује рад и запошљавање странаца.
О висини трошкова из става 2 овог члана рјешење доноси Полиција.
Трошкови које није могуће наплатити на начин утврђен у ст. 1 и 2 овог члана падају на терет буџета Црне Горе.
Начин наплате трошкова смјештаја у Прихватилиште и принудног удаљења и образац потврде о наплати трошкова прописује Министарство.
VII. ПУТНЕ ИСПРАВЕ ЗА СТРАНЦА
Врсте путних исправа
Члан 79
Путне исправе за странца су путна исправа за лица без држављанства и путни лист за странца, издати у складу са овим законом.
Обрасце путних исправа из става 1 овог члана прописује и израђује Министарство.
Надлежност за издавање путне исправе за лице без држављанства
Члан 80
Путну исправу за лице без држављанства издаје Министарство.
Путна исправа из става 1 овог члана издаје се са роком важења до једне године.
Захтјев за издавање путне исправе за лице без држављанства подноси се на посебном обрасцу.
Ближи начин издавања и образац захтјева за издавање путне исправе из става 1 овог члана прописује Министарство.
Путни лист за странца
Члан 81
Путни лист за странца издаје се странцу који нема важећу путну исправу, ако:
1) му је престало црногорско држављанство, за одлазак у иностранство;
2) је изгубио страну путну исправу или је на други начин остао без ње, а држава чији је држављанин нема дипломатско, односно конзуларно представништво у Црној Гори, нити њене интересе заступа друга држава, за одлазак у иностранство;
3) је у иностранству изгубио путну исправу за странца коју је издало дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе или Министарство, за повратак у Црну Гору;
4) се принудно удаљава, за одлазак у иностранство.
Путни лист за странца може се странцу издати и у другом случају, ако за то постоје оправдани разлози.
Надлежност за издавање путног листа
Члан 82
Путни лист за странца издаје:
1) Министарство, у случајевима из члана 81 став 1 тач. 1, 2 и 4 овог закона;
2) дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе, уз претходну сагласност Министарства, у случајевима из члана 81 став 1 тачка 3 и став 2 овог члана.
Путни лист из става 1 овог члана издаје се са роком важења до 30 дана.
Одбијање захтјева
Члан 83
Странцу се неће издати путна исправа за странца, ако:
1) не може да докаже да нема или да не може да прибави важећу путну исправу државе чији је држављанин;
2) се против њега води кривични или прекршајни поступак, осим ако постоји сагласност органа који води поступак;
3) је осуђен на казну затвора или новчану казну, док казну не издржи, односно не плати новчану казну;
4) није измирио доспјелу имовинско-правну обавезу на основу правоснажне одлуке;
5) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или јавног здравља или
6) то налажу међународне обавезе Црне Горе.
У случају из става 1 тачка 4 овог члана рјешење о одбијању захтјева за издавање путне исправе за странца се доноси на захтјев надлежног суда.
Против рјешења којим се одбија захтјев за издавање путне исправе за странца, у случајевима из става 1 овог члана, странац може изјавити жалбу Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Одузимање путне исправе
Члан 84
Министарство ће странцу привремено одузети путну исправу за странца ако наступи неки од разлога из члана 83 став 1 овог закона.
О одузетој путној исправи из става 1 овог члана странцу се издаје потврда.
VIII. ИСПРАВЕ ЗА ДОКАЗИВАЊЕ ИДЕНТИТЕТА
Намјена исправа и забрана давања на послугу
Члан 85
Странац доказује идентитет путном исправом, личном картом за странца, посебном личном картом или другом јавном исправом која садржи фотографију.
Странац је дужан да има код себе исправу којом доказује идентитет и да је на захтјев овлашћеног службеног лица стави на увид.
Странац не смије исправу о свом идентитету давати на послугу другом лицу, нити се смије служити неважећом или туђом исправом као својом.
Странац је дужан да се служи личним именом које је уписано у путној исправи или другој исправи о идентитету.
Лична карта за странца
Члан 86
Лична карта за странца издаје се странцу коме је одобрено стално настањење, односно може се издати странцу коме је одобрен привремени боравак, а који нема важећу путну исправу.
Странцу који је члан дипломатског, односно конзуларног представништва стране државе или члан друге мисије која има дипломатски статус, издаје се посебна лична карта.
Надлежност
Члан 87
Личну карту за странца из члана 86 став 1 овог закона издаје Министарство.
Посебну личну карту за странца из члана 86 став 2 овог закона издаје орган државне управе надлежан за иностране послове.
Лична карта из става 1 овог члана и посебна лична карта из става 2 овог члана издају се на обрасцу које израђује Министарство.
Образац личне карте из става 1 овог члана прописује Министарство, а образац посебне личне карте из става 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Подношење захтјева
Члан 88
Захтјев за издавање личне карте за странца може да поднесе странац који је навршио 16 година живота.
Захтјев из става 1 овог члана подноси се Министарству, у мјесту сталног настањења, односно привременог боравка странца.
Странац коме је одобрено стално настањење, као и странац коме је одобрен привремени боравак, а нема важећу путну исправу, дужан је да, у року од 30 дана од дана одобрења сталног настањења, односно привременог боравка, поднесе захтјев за издавање личне карте за странца.
Захтјев за издавање посебне личне карте подноси се органу државне управе надлежном за иностране послове.
Образац захтјева за издавање личне карте за странца прописује Министарство, а образац захтјева за издавање посебне личне карте прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Рок важења
Члан 89
Лична карта за странца коме је одобрено стално настањење издаје се са роком важења од пет година.
Малољетном странцу коме је одобрено стално настањење лична карта за странца издаје се са роком важења од двије године.
Лична карта за странца коме је одобрен привремени боравак издаје се на рок на који му је одобрен привремени боравак.
Замјена личне карте
Члан 90
Лична карта за странца ће се замијенити:
1) у случају промјене података о странцу;
2) ако је оштећена или дотрајала, тако да више не може да служи намјени;
3) кад фотографија не одговара изгледу странца;
4) истеком рока важења.
Странац је дужан да, у року од осам дана од дана наступања разлога из става 1 овог члана, поднесе захтјев за замјену личне карте.
Обавеза враћања личне карте за странца
Члан 91
Странац је дужан да Министарству врати личну карту за странца, ако:
1) је стекао црногорско држављанство;
2) се исељава из Црне Горе;
3) му је отказан боравак сагласно члану 52 став 1 тачка 3 овог закона;
4) му је отказано стално настањење сагласно члану 58 став 1 овог закона.
Нестанак исправа за странце
Члан 92
Странац је дужан да о нестанку исправа за доказивање идентитета, из члана 86 овог закона, без одлагања обавијести Полицију или најближе дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе.
Органи из става 1 овог члана су дужни да странцу издају потврду о нестанку исправа за доказивање идентитета.
Нестанак исправа за доказивање идентитета оглашава се у "Службеном листу Црне Горе", о трошку странца.
Привремено одузимање исправа за доказивање идентитета
Члан 93
Полиција ће привремено одузети исправу за доказивање идентитета странца, ако:
1) постоје основи сумње да је странац починио кривично дјело за које се гони по службеној дужности или да је починио прекршај;
2) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или заштите јавног здравља.
Полиција ће привремено одузети исправу за доказивање идентитета странцу који није извршио доспјелу имовинско - правну обавезу, на захтјев надлежног суда.
Исправа из става 1 овог члана задржава се док постоје разлози због којих је привремено одузета.
О привременом одузимању исправе из става 1 овог члана Полиција издаје потврду.
IX. КРЕТАЊЕ СТРАНЦА У УНИФОРМИ
Услови за ношење стране војне униформе
Члан 94
За вријеме боравка у Црној Гори странац се може кретати у страној војној униформи, ако:
1) борави као члан дипломатског, односно конзуларног представништва стране државе или друге стране мисије која у Црној Гори има дипломатски статус у својству војног представника, док мисија траје;
2) је члан стране војне мисије или стране војне делегације за вријеме службене посјете Црној Гори;
3) се налази на школовању у војној школи;
4) је члан стране војне мисије или стране војне делегације, са дипломатском или службеном путном исправом, за вријеме преласка преко територије Црне Горе;
5) учествује у војној вјежби и обуци.
Услови за ношење стране полицијске или царинске униформе
Члан 95
За вријеме боравка у Црној Гори странац се може кретати у страној полицијској или царинској униформи, ако:
1) као члан делегације страних полицијских или царинских органа борави у службеној посјети;
2) обавља активности на основу међународног уговора;
3) се налази на школовању у полицијској школи;
4) као члан страних полицијских или царинских делегација, са дипломатском или службеном путном исправом, прелази преко територије Црне Горе.
X. ПРИКУПЉАЊЕ ЛИЧНИХ ПОДАТАКА О СТРАНЦУ
Члан 96
Полиција може да прикупља личне податке о странцу од органа државне управе, привредних друштава, предузетника и од самог странца, ако је то:
1) у интересу странца, а он се томе не противи;
2) потребно ради провјеравања података о странцу.
Органи из става 1 овог члана дужни су да на захтјев Полиције доставе тражене податке.
Прикупљање и обрада личних података о странцу врши се у складу са законом којим се уређује заштита података о личности.
XI. ЕВИДЕНЦИЈЕ
Врсте и надлежност за вођење
Члан 97
Министарство води евиденције о: издатим путним исправама за странца, издатим и замијењеним личним картама за странца, издатим путним листовима за странца у Црној Гори и странцима којима је отказано стално настањење.
Орган државне управе надлежан за иностране послове води евиденције о: издатим визама, одбијеним захтјевима за издавање визе и поништеним визама, о издатим посебним личним картама за странце и издатим путним листовима за странце у другој држави.
Полиција води евиденције о: странцима којима је отказан боравак, странцима којима је забрањен улазак и излазак из Црне Горе, издатим визама на граничном прелазу, одбијеним захтјевима за издавање визе, поништеним и скраћеним визама, пријављеним несталим исправама за идентификацију странца и о привремено одузетим путним исправама.
Садржај и начин вођења евиденција из ст. 1 и 3 овог члана прописује Министарство, а садржај и начин вођења евиденција из става 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
XII. НАДЗОР
Члан 98
Надзор над спровођењем овог закона и прописа донијетих на основу овог закона врши Министарство, осим у дијелу који се односи на издавање виза, одобравање првог привременог боравка у другој држави и издавање посебне личне карте за странца, који врши орган државне управе надлежан за иностране послове.
XIII. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 99
Новчаном казном од петоструког до двадесетоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) не напусти Црну Гору у року који му је одређен (члан 61 став 2 и члан 62 став 1);
2) напусти Прихватилиште без одобрења или се не придржава правила боравка и кућног реда у Прихватилишту (члан 70);
3) напусти мјесто боравка на одређеној адреси које му је одредила Полиција или се редовно не јавља Полицији (члан 74).
Странцу се за прекршај из става 1 овог члана може изрећи и заштитна мјера удаљења са територије Црне Горе у трајању до једне године, самостално или уз новчану казну.
Члан 100
Новчаном казном од троструког до петнаестоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) се креће или борави на одређеној територији на којој му је кретање или боравак ограничен или забрањен (члан 3);
2) улази у Црну Гору и борави на њеној територији без важеће путне исправе у коју је унијета виза или одобрење боравка (члан 10 став 1);
3) не користи путну исправу са којом је прешао државну границу ( члан 11 став 2 );
4) борави у Црној Гори супротно намјени за коју му је издата виза (члан 19 став 1);
5) борави у Црној Гори супротно намјени за коју му је одобрен привремени боравак (члан 35);
6) незаконито борави у Црној Гори (члан 61 став 1);
7) одбије да на захтјев овлашћеног службеног лица исправу којом доказује свој идентитет стави на увид (члан 85 став 2);
8) да на послугу другом лицу своју исправу о идентитету, односно ако се служи неважећом или туђом исправом као својом (члан 85 став 3);
9) се служи личним именом супротно члану 85 став 4 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана странцу се може изрећи и заштитна мјера удаљења са територије Црне Горе у трајању до једне године, самостално или уз новчану казну.
Члан 101
Новчаном казном од једноструког до десетоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) у року од 30 дана од дана одобрења сталног настањења, односно привременог боравка не поднесе захтјев за издавање личне карте за странца (члан 88 став 3);
2) у прописаном року не поднесе захтјев за замјену личне карте за странце (члан 90 став 2);
3) не врати личну карту за странца у случајевима утврђеним чланом 91 овог закона;
4) не пријави нестанак исправа (члан 92);
5) за вријеме боравка у Црној Гори носи страну војну, полицијску или царинску униформу супротно чл. 94 и 95 овог закона.
Члан 102
Новчаном казном од педесетоструког до двјестаструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај правно лице и предузетник, ако на гранични прелаз довезе странца или без одлагања о сопственом трошку не одвезе и не накнади трошкове боравка странца који не испуњава услове из члана 10 овог закона (члан 29).
За прекршај из става 1 овог члана казниће се новчаном казном од једне половине до двадесетоструког износа минималне зараде у Црној Гори одговорно лице у правном лицу.
За прекршај из става 1 овог члана може се изрећи и заштитна мјера забране вршења дјелатности у трајању до једне године.
XIV. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Рок за доношење и примјена подзаконских прописа
Члан 103
Прописи за спровођење овог закона донијеће се у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.
До доношења прописа из става 1 овог члана примјењиваће се подзаконски акти донесени на основу Закона о кретању и боравку странаца ("Службени лист СФРЈ", бр. 56/80, 53/85, 30/89, 26/90, 53/91 и "Службени лист СРЈ", бр. 24/94 и 28/96), уколико нијесу у супротности са овим законом.
Рјешавање по започетим поступцима
Члан 104
Поступци започети прије ступања на снагу овог закона окончаће се по прописима који су важили до ступања на снагу овог закона, ако је то за странца повољније.
Важење исправа издатих по ранијим прописима
Члан 105
Путне и друге исправе издате прије ступања на снагу овог закона, осим одобрења за стално настањење и одобрења за привремени боравак, важе годину дана од дана ступања на снагу овог закона.
Одобрење за привремени боравак издато прије ступања на снагу овог закона важи до истека рока на који је издато.
Члан 105а
Расељеним лицима из бивших југословенских република, која су привремено задржала статус расељеног лица у складу са Одлуком о привременом задржавању статуса и права расељених и интерно расељених лица у Републици Црној Гори ("Службени лист РЦГ", број 46/06), може се одобрити стално настањење уколико се на дан ступања на снагу овог закона налазе на евиденцији расељених лица, што се доказује потврдом Канцеларије за азил.
Стално настањење може се одобрити и интерно расељеним лицима са Косова, која су статус интерно расељеног лица привремено задржала на основу Одлуке из става 1 овог члана, ако се до 14. новембра 2009. године, ради евидентирања, пријаве органу управе надлежном за збрињавање избјеглица, што се доказује потврдом тог органа.
Интерно расељено лице које се из здравствених разлога, што се доказује медицинском документацијом јавне здравствене установе, није пријавило ради евидентирања може се пријавити у року од три мјесеца од истека рока прописаног у ставу 2 овог члана.
У поступку одлучивања о одобравању сталног настањења лицима из ст. 1, 2 и 3 овог члана неће се примјењивати одредбе члана 57 став 1 тач. 3, 4 и 5 овог закона.
Лицима из ст. 1 и 2 овог члана, која немају важећу путну исправу потребну за остваривање права на стално настањење, а нема сметњи из члана 57 став 1 тач. 2 и 6 овог закона, одобрава се привремени боравак до обезбјеђивања важеће путне исправе, a најдуже три године од дана одобравања привременог боравка.
Лица из става 5 овог члана имају права и обавезе стално
настањеног странца у складу са овим законом.
+
Види:
чл. 1. Закона - 72/2009-12.
Члан 105б
Лица из члана 105а ст.1 и 2 овог закона могу поднијети захтјев
за одобравање сталног настањења у року од двије године од дана ступања на снагу
овог закона.
+
Види:
чл. 1. Закона - 72/2009-12.
Члан 105ц
Лицима којима се у складу са чланом 105а овог закона одобри стално настањење престаје статус расељеног, односно интерно расељеног лица.
Лица која не остваре право на стално настањење у складу са
чланом 105а овог закона сматрају се лицима која незаконито бораве у Црној Гори.
+
Види:
чл. 1. Закона - 72/2009-12.
Престанак примјене досадашњег закона
Члан 106
Даном ступања на снагу овог закона престаје примјена Закона о кретању и боравку странаца ("Службени лист СФРЈ", бр. 56/80, 53/85, 30/89, 26/90, 53/91 и "Службени лист СРЈ", бр. 24/94 и 28/96).
Ступање на снагу закона
Члан 107
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Црне Горе".
На основу члана 95 тачке 3 Устава Црне Горе доносим
Указ о проглашењу Закона о странцима
Проглашавам Закон о странцима, који је донијела Скупштина Црне Горе 23. сазива, на седмој сједници другог редовног засиједања у 2008. години, дана 15. децембра 2008. године.
Број: 01-2080/2
Подгорица, 17. децембра 2008. године
Предсједник Црне Горе,
Филип Вујановић, с.р.
Закон о странцима
Закон је објављен у "Службеном листу ЦГ", бр. 82/2008 од 31.12.2008. године.
I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Предмет закона
Члан 1
Овим законом уређују се услови за улазак, кретање и боравак странаца на територији Црне Горе.
Подручје примјене
Члан 2
Овај закон не примјењује се на странца који по међународном праву ужива привилегије и имунитете, ако овим законом није друкчије одређено.
На лица без држављанства примјењују се одредбе потврђених и објављених међународних уговора и општеприхваћених правила међународног права, ако је то за њих повољније.
Ограничење или забрана кретања
Члан 3
Странцу ће се ограничити или забранити кретање на одређеном подручју у Црној Гори ако то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Поштовање прописа
Члан 4
Странац је дужан да за вријеме кретања и боравка поштује прописе који важе у Црној Гори и одлуке државних органа.
Примјена правила управног поступка
Члан 5
У поступку одлучивања о правима и обавезама странаца примјењује се закон којим се уређује општи управни поступак, уколико овим законом није друкчије одређено.
Значење израза
Члан 6
Поједини изрази употријебљени у овом закону имају сљедеће значење:
1) странац је држављанин друге државе или лице без држављанства;
2) улазак у Црну Гору подразумијева прелазак државне границе, односно граничног прелаза на којем се обавља гранична контрола. Задржавање странца у транзитном простору аеродрома и сидришту луке или пристаништу, у смислу овог закона, не сматра се уласком у Црну Гору;
3) транзит је прелазак преко територије Црне Горе;
4) страна путна исправа је лични, породични, односно заједнички пасош, дипломатски пасош, службени пасош, поморска књижица, бродарска књижица и друга путна исправа призната по међународним уговорима, на основу које се може утврдити идентитет њеног имаоца, којој није истекао рок важења и која је издата по прописима о издавању путних исправа стране државе;
5) важећа путна исправа је исправа коју је издао надлежни орган из које се неспорно може утврдити рок важења исправе и идентитет власника;
6) превозник је привредно друштво или предузетник који су регистровани за обављање дјелатности превоза путника на копну, мору, језерима, ријекама и у ваздуху;
7) лична карта за странца је исправа о идентитету која се може издати стално настањеном странцу или странцу на привременом боравку, који нема важећу путну исправу.
II. УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК СТРАНЦА
Контрола на граничном прелазу
Члан 7
Странац је дужан да се приликом уласка у Црну Гору и изласка из Црне Горе подвргне граничној контроли.
Гранична контрола странца врши се у складу са законом којим се уређује надзор државне границе и обухвата провјеру услова прописаних у чл. 8, 9 и 10 овог закона.
Забрана уласка
Члан 8
Странцу се неће дозволити улазак у Црну Гору, ако:
1) не испуњава услове из члана 10 овог закона;
2) нема довољно средстава за издржавање за вријеме боравка у Црној Гори и за повратак у државу из које је дошао или за путовање у трећу државу;
3) је у транзиту, а не испуњава услове за улазак у трећу државу;
4) је на снази заштитна мјера удаљења, мјера безбједности протјеривања или му је отказан боравак;
5) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или јавног здравља;
6) се у одговарајућим евиденцијама води као међународни преступник.
Забрана уласка уписује се у важећу путну исправу странца.
Забрана изласка
Члан 9
Странцу се неће дозволити излазак из Црне Горе, ако:
1) употријеби туђу, неважећу, односно лажну путну или другу исправу;
2) постоји основана сумња да намјерава да избјегне кривично, односно прекршајно гоњење, издржавање казне, извршење судске наредбе или лишење слободе;
3) то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
По престанку разлога из става 1 овог члана странцу ће се дозволити излазак из Црне Горе.
Улазак, кретање и боравак
Члан 10
Странац може улазити, кретати се и боравити на територији Црне Горе са важећом путном исправом у коју је унесена виза или одобрење боравка, ако овим законом или међународним уговором није друкчије одређено.
Странцу кога је Црна Гора обавезна да прихвати на основу међународних уговора, ако то захтијевају хуманитарни разлози, разлози заштите јавног поретка или јавног здравља, дозвољен је улазак без важеће путне исправе.
Држављани одређених држава могу да улазе у Црну Гору и са важећом личном картом, односно другом исправом на основу које се може утврдити њихов идентитет и држављанство, у складу са међународним уговором или прописом о визном режиму из члана 14 став 2 овог закона.
Улазак странца са више држављанстава
Члан 11
Странац који има више држављанстава сматра се држављанином државе која му је издала путну исправу са којом је ушао у Црну Гору.
Странац из става 1 овог члана дужан је да за вријеме боравка у Црној Гори користи путну исправу са којом је ушао у Црну Гору.
Улазак и излазак на основу заједничке путне исправе
Члан 12
Странац који је уписан у путну исправу другог лица може улазити и излазити из Црне Горе само са лицем у чију је путну исправу уписан.
Странци који имају заједничку путну исправу могу улазити и излазити из Црне Горе само заједно.
Лица која су уписана у заједничку путну исправу морају имати и другу исправу са фотографијом, на основу које се може утврдити њихов идентитет.
Вођа групе мора имати лични пасош.
Кретање странца у униформи
Члан 13
Странац може да се креће у страној војној, полицијској или царинској униформи, под условима прописаним овим законом.
III. ВИЗЕ
Визе и визни режим
Члан 14
Виза је одобрење које странцу омогућава улазак, боравак и транзит преко територије Црне Горе.
Влада Црне Горе (у даљем тексту: Влада) прописује визни режим, на предлог органа државне управе надлежног за иностране послове.
Улазак без визе
Члан 15
Држављани одређених држава могу да улазе у Црну Гору без визе, у складу са међународним уговором или прописом Владе из члана 14 став 2 овог закона.
Врсте виза
Члан 16
Виза, у смислу овог закона, је: аеродромско транзитна виза (виза А), транзитна виза (виза Б), виза за кратки боравак (виза Ц) и виза за дужи боравак (виза Д).
Аеродромско транзитна виза (виза А)
Члан 17
Аеродромско-транзитна виза (виза А) издаје се странцу за један или више прелазака кроз међународни транзитни простор аеродрома, за вријеме прекида путовања или трансфера између двије фазе међународног лета, без уласка на територију Црне Горе.
Странцу који за вријеме међупристајања на аеродрому у Црној Гори не напушта авион или међународни транзитни простор аеродрома није потребна виза.
У случају из става 2 овог члана, Влада може одредити да је држављанима одређених држава потребна аеродромско-транзитна виза, ако то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Аеродромско-транзитна виза издаје се са роком важења до три мјесеца.
Транзитна виза (виза Б)
Члан 18
Транзитна виза (виза Б) издаје се странцу за једно, два или више путовања преко територије Црне Горе.
Виза из става 1 овог члана издаје се са роком важења до шест мјесеци.
На основу транзитне визе (виза Б) странац може да борави у Црној Гори најдуже пет дана.
Транзитна виза (виза Б) може се издати странцу који има улазну визу државе у коју путује или преко чије територије наставља путовање, ако међународним уговором није друкчије одређено.
Транзитна виза (виза Б) може се издати и унијети у заједнички пасош групи путника која је формирана прије него што је донесена одлука о путовању, а који заједно прелазе преко територије Црне Горе.
Виза из става 5 овог члана може се издати групи од најмање пет, а највише 50 лица, при чему је лице које води групу обавезно да посједује лични пасош и, кад је то потребно, визу.
Виза за кратки боравак (виза Ц)
Члан 19
Виза за кратки боравак (виза Ц) издаје се за туристичка, пословна или друга путовања, за један или више улазака у Црну Гору и за непрекидни боравак, односно укупно трајање узастопних боравака који не може бити дужи од 90 дана у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Виза за кратки боравак (виза Ц) за више улазака издаје се са роком важења до једне године.
Изузетно од става 2 овог члана, виза за кратки боравак (виза Ц) за више улазака може се издати и са дужим роком важења, али не дужим од пет година, о чему одлучује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Виза за кратки боравак (виза Ц) може се издати групи путника која је формирана прије него што је донесена одлука о путовању, уколико чланови те групе заједно улазе на територију Црне Горе, бораве у њој и напуштају територију као група. Рок важења ове визе не може бити дужи од 30 дана.
Виза из става 4 овог члана уноси се у заједнички пасош и може се издати групи од најмање пет, а највише 50 лица, при чему је лице које води групу обавезно да посједује лични пасош и, кад је то потребно, визу.
Ближе услове за издавање визе из ст. 2 и 3 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Виза за дужи боравак (виза Д)
Члан 20
Виза за дужи боравак (виза Д) издаје се странцу који намјерава да борави на територији Црне Горе дуже од 90 дана, али не дуже од шест мјесеци у временском периоду од једне године, рачунајући од дана првог уласка.
Виза за дужи боравак (виза Д) издаје се за један или више улазака у Црну Гору.
Ближе услове за издавање визе из ст. 1 и 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Ограничења у вези рока важења
Члан 21
Приликом издавања визе, вријеме важења путне исправе у коју се уноси виза мора бити најмање три мјесеца дуже од рока важења визе.
Изузетно, ако то захтијевају хуманитарни разлози, национални интерес или међународне обавезе Црне Горе, у путну исправу се може унијети виза која важи најдуже до истека времена важења путне исправе, кад је обезбијеђен повратак странца у државу боравишта или у трећу државу.
Надлежност за издавање визе
Члан 22
Странац је дужан да прибави визу прије уласка у Црну Гору.
Визу издаје дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе, ако овим законом није друкчије одређено.
Захтјев за издавање визе странац подноси лично, на посебном обрасцу.
Прије издавања визе, дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе дужно је да у одређеним случајевима прибави претходну сагласност органа управе надлежног за полицијске послове (у даљем тексту: Полиција).
Изузетно од става 2 овог члана, ако то захтијевају хуманитарни, лични или професионални разлози Полиција на граничном прелазу може издати:
1) визу за кратки боравак (виза Ц), за један улазак и боравак до 15 дана;
2) транзитну визу (виза Б), за један транзит до пет дана;
3) транзитну визу (виза Б), поморцу или групи помораца.
Виза се издаје уношењем обрасца визе у важећу путну исправу странца.
Кад то захтијевају хуманитарни разлози, национални интерес или међународне обавезе Црне Горе, виза се може унијети на обрасцу за уношење визе, ако у путној исправи нема мјеста за уношење визе или ако путна исправа није важећа за прелазак државне границе.
Ближи начин издавања визе, образац захтјева за издавање визе, случајеве у којима је потребно прибавити претходну сагласност Полиције, образац визе, начин уношења визе у путну исправу странца, као и образац за уношење визе, прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Заступање
Члан 23
У државама у којима Црна Гора нема дипломатско, односно конзуларно представништво, билатералним међународним уговором може се одредити страно дипломатско представништво које ће заступати Црну Гору у поступку издавања виза.
Продужење рока важења визе за кратки боравак (виза Ц)
Члан 24
Рок важења визе за кратки боравак (виза Ц) се не може продужавати.
Изузетно, рок важења визе за кратки боравак (виза Ц) може се продужити ако то захтијевају хуманитарни, професионални и лични разлози или виша сила.
Захтјев за продужење рока важења визе из става 2 овог члана подноси се Полицији, у мјесту боравишта странца, прије истека рока важења визе, на посебном обрасцу.
До доношења одлуке по захтјеву из става 3 овог члана странац може боравити у Црној Гори.
Ближе услове за продужење рока важења визе и образац захтјева за продужење рока важења визе из ст. 2 и 3 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Разлози због којих се виза неће издати
Члан 25
Виза се неће издати странцу, ако:
1) постоје разлози из члана 8 овог закона;
2) се лично не одазове на позив дипломатског, односно конзуларног представништва Црне Горе;
3) на захтјев дипломатског, односно конзуларног представништва не приложи тражену документацију којом доказује сврху и услове боравка у Црној Гори;
4) на захтјев дипломатског, односно конзуларног представништва Црне Горе не приложи доказ о здравственом и путном осигурању;
5) је боравио у Црној Гори 90 дана, а није протекло шест мјесеци од дана првог уласка.
Странцу се усмено саопштавају разлози због којих му виза није издата.
Изузетно, у случајевима из става 1 овог члана, странцу се може издати виза, односно одобрити улазак у Црну Гору, ако то налажу хуманитарни разлози, интереси Црне Горе или међународно прихваћене обавезе. У овим случајевима странцу се може одредити улазак само на одређеном граничном прелазу.
Скраћивање рока важења визе
Члан 26
Приликом вршења контроле уласка у Црну Гору, Полиција на граничном прелазу може скратити рок важења визе, ако:
1) утврди да странац нема довољно средстава за издржавање;
2) је рок важења визе дужи од времена важења путне исправе;
3) би странац прекорачио рок од 90 дана боравка у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Уношење исправке у визу
Члан 27
Полиција може, приликом вршења контроле преласка државне границе, исправљати податке који су грешком унесени у визу издату у дипломатском, односно конзуларном представништву Црне Горе.
Поништавање визе
Члан 28
Дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе или Полиција поништиће издату визу ако се накнадно утврди да постоји неки од разлога из члана 8 овог закона.
Ближи начин поништавања издатих виза прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Обавезе превозника
Члан 29
Превозник може довести странца на гранични прелаз или на територију Црне Горе, ако странац испуњава услове из члана 10 овог закона.
Превозник који је довео странца супротно ставу 1 овог члана дужан је да га без одлагања и о свом трошку одвезе са граничног прелаза или из Црне Горе, као и да накнади трошкове настале приликом боравка и повратка странца.
Одредба става 2 овог члана односи се и на превозника који је довезао странца који је у транзиту преко територије Црне Горе, ако је одбио да превезе странца у државу одредишта или је странцу забрањен улазак у државу одредишта.
Организатор туристичких или пословних путовања сноси трошкове принудног удаљења из Црне Горе странца коме пружа наведене услуге, укључујући и трошкове боравка у прихватилишту за странце, ако је странац принудно удаљен из разлога прописаних у члану 10 овог закона, а те трошкове не може сам да накнади.
Обавезу из става 4 овог члана, има и физичко или правно лице на чији позив је странцу издата виза или одобрен улазак у Црну Гору, ако те трошкове не може да накнади организатор туристичких или пословних путовања, односно странац.
IV. БОРАВАК СТРАНЦА
Врсте боравка
Члан 30
Боравак странца у Црној Гори, у смислу овог закона, је:
1) боравак до 90 дана;
2) привремени боравак;
3) стално настањење.
1. Боравак до 90 дана
Право на боравак до 90 дана
Члан 31
Странац остварује право на боравак до 90 дана на основу визе за кратки боравак (виза Ц), у складу са чланом 19 овог закона, или без визе на основу прописа из члана 14 став 2 овог закона.
У случају из става 1 овог члана, странац може боравити у Црној Гори најдуже 90 дана у временском периоду од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка, ако овим законом или међународним уговором није друкчије одређено.
Странац који је боравио у Црној Гори 90 дана, у складу са ст. 1 и 2 овог члана, може поново ући и боравити у Црној Гори након истека временског периода од шест мјесеци, рачунајући од дана првог уласка.
Отказ боравка до 90 дана
Члан 32
Боравак до 90 дана странцу се може отказати, ако:
1) нема важећу путну или другу исправу која служи за прелазак државне границе;
2) не испуњава услове за улазак и боравак прописане овим законом;
3) нема средстава за издржавање за вријеме боравка у Црној Гори и за повратак у државу из које је дошао или за путовање у трећу државу;
4) не плати новчану казну изречену у Црној Гори;
5) постоји основана сумња да боравак неће користити у сврху за коју је пријављен.
О отказу боравка из става 1 овог члана рјешење доноси Полиција. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору за одређено вријеме (у даљем тексту: забрана уласка).
Вријеме забране уласка из става 2 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 2 овог члана може се изјавити жалба органу државне управе надлежном за унутрашње послове (у даљем тексту: Министарство), у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Жалба не одлаже извршење рјешења.
Отказ боравка до 90 дана и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа боравка до 90 дана и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак боравка до 90 дана
Члан 33
Боравак до 90 дана престаје странцу:
1) отказом боравка;
2) истеком рока на који му је виза издата;
3) истеком рока из члана 31 став 2 овог закона;
4) ако је враћен у Црну Гору на основу међународног уговора (реадмисија) због незаконитог боравка.
Отказ и престанак боравка на основу визе Д
Члан 34
Одредбе чл. 32 и 33 овог закона сходно се примјењују на отказ боравка и престанак боравка странца на основу издате визе за дужи боравак (виза Д).
2) Привремени боравак
Право на привремени боравак
Члан 35
Привремени боравак може се одобрити странцу који намјерава да борави у Црној Гори дуже од 90 дана, ради:
1) запошљавања и рада, обављања привредне или предузетничке дјелатности;
2) сезонског рада;
3) средњошколског образовања или студирања;
4) учешћа у програмима међународне размјене ученика и студената или другим програмима младих;
5) специјализације, стручног оспособљавања и практичне обуке;
6) научно-истраживачког рада;
7) лијечења;
8) спајања породице;
9) хуманитарних разлога;
10) других оправданих разлога, одређених законом или међународним уговором.
Странац коме је одобрен привремени боравак из разлога утврђених у ставу 1 овог члана може да борави у Црној Гори у складу са сврхом због које му је привремени боравак одобрен.
Услови за издавање одобрења
Члан 36
Странцу се може одобрити привремени боравак, ако:
1) има средстава за издржавање;
2) има обезбијеђен смјештај;
3) има здравствено осигурање;
4) не постоје разлози из члана 8 овог закона;
5) је приложио доказ о оправданости захтјева за привремени боравак.
Подношење захтјева и одлучивање
Члан 37
Одобрење за привремени боравак у Црној Гори издаје Министарство, уз претходну сагласност Полиције.
Захтјев за издавање одобрења за први привремени боравак странац подноси дипломатском, односно конзуларном представништву Црне Горе.
Странац коме за улазак у Црну Гору није потребна виза захтјев за издавање одобрења за први привремени боравак може да поднесе Министарству, у мјесту боравишта.
Уз захтјев из ст. 2 и 3 овог члана странац је дужан да приложи важећу путну исправу, као и друге доказе о оправданости разлога због којих тражи издавање одобрења за привремени боравак.
Странац који је поднио захтјев за привремени боравак не може мијењати разлог боравка у току поступка одлучивања по захтјеву.
Странац који поднесе захтјев за одобрење првог привременог боравка прије истека боравка од 90 дана може остати у Црној Гори до доношења коначне одлуке.
Одбијање захтјева
Члан 38
О одбијању захтјева за издавање одобрења за привремени боравак одлучује се рјешењем.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Рок важења
Члан 39
Привремени боравак одобрава се са роком важења до једне године, ако овим законом није друкчије одређено.
Одобрење привременог боравка уноси се у важећу путну исправу странца, чије вријеме важења мора бити најмање три мјесеца дуже од рока на који се одобрење издаје.
Ако је захтјев поднесен у страној држави, одобрење првог привременог боравка у путну исправу странца уноси дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе.
Странцу који нема важећу путну исправу, до добијања стране путне исправе, привремени боравак одобрава се рјешењем.
Ближи начин издавања одобрења за привремени боравак, као и образац одобрења и образац захтјева из члана 37 став 2 овог закона прописује Министарство.
Продужење привременог боравка
Члан 40
Привремени боравак може се продужавати најдуже до двије године, ако овим законом није друкчије одређено.
Захтјев за продужење привременог боравка странац подноси Министарству, у мјесту боравишта, најкасније 30 дана прије истека рока важења привременог боравка.
На поступак продужења привременог боравка примјењују се одредбе члана 37 ст. 1, 4, 5 и 6 и члана 39 ст. 2 и 4 овог закона.
Образац захтјева за продужење привременог боравка прописује Министарство.
Привремени боравак ради запошљавања
Члан 41
Привремени боравак ради запошљавања и рада, обављања привредне, предузетничке или друге дјелатности, може се одобрити странцу коме је претходно издата радна дозвола, у складу са законом којим се уређује запошљавање и рад странаца.
Привремени боравак странцу из става 1 овог члана издаје се на рок одређен у радној дозволи, односно на рок из члана 39 став 1 овог закона.
Привремени боравак ради сезонског рада
Члан 42
Привремени боравак ради сезонског рада може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи радну дозволу.
Привремени боравак из става 1 овог члана може се одобрити на период до осам мјесеци у календарској години.
Одобрење за привремени боравак из става 1 овог члана издаје се у року од седам дана од дана подношења захтјева.
Привремени боравак ради средњошколског образовања или студирања
Члан 43
Привремени боравак ради средњошколског образовања или студирања може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду о школовању или студирању.
Одобрени привремени боравак из става 1 овог члана, у циљу завршетка школовања, може се продужити најдуже до двије године по истеку рока прописаног за трајање школовања, односно студирања.
За одобравање привременог боравка малољетном странцу, ради средњошколског образовања, потребна је сагласност законског заступника.
Привремени боравак ради учешћа у програмима међународне размјене
Члан 44
Странцу који у Црну Гору долази ради учествовања у програмима међународне размјене ученика и студената или другим програмима младих може се одобрити привремени боравак ако испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи и:
1) потврду државног органа, односно институције надлежне за спровођење ратификованих међународних уговора о размјени ученика или студената, којом се потврђује учешће странца у међународној размјени;
2) потврду надлежног органа, односно институције о финансирању трошкова школовања или студирања, издржавања, смјештаја, здравственог осигурања и трошкова повратка странца у земљу чији је држављанин.
Привремени боравак ради специјализације, стручног усавршавања или практичне обуке
Члан 45
Привремени боравак ради специјализације, стручног усавршавања или практичне обуке може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду правног лица или надлежног органа у Црној Гори да му је одобрена специјализација, стручно усавршавање или практична обука, као и програм којим је утврђено вријеме њиховог трајања.
Привремени боравак ради научног истраживања
Члан 46
Привремени боравак ради научног истраживања може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи уговор закључен са научном установом у Црној Гори.
Привремени боравак ради лијечења
Члан 47
Привремени боравак ради лијечења у Црној Гори може се одобрити странцу који испуњава услове из члана 36 овог закона, а као доказ о оправданости захтјева за привремени боравак приложи потврду издату од здравствене установе у којој ће се лијечити, а која садржи вријеме потребно за лијечење.
Привремени боравак из става 1 овог члана може се продужити за вријеме потребно за лијечење странца.
Привремени боравак ради спајања породице
Члан 48
Привремени боравак ради спајања породице може се одобрити странцу, члану уже породице црногорског држављанина или странца коме је одобрено стално настањење или привремени боравак у Црној Гори.
Ужом породицом, у смислу става 1 овог члана, сматрају се: супружници, њихова малољетна дјеца рођена у браку или ван брака, малољетна дјеца једног од супружника и усвојена дјеца.
Изузетно од става 2 овог члана, чланом уже породице може се сматрати и други сродник, ако постоје посебни, лични или хуманитарни разлози за спајање породице у Црној Гори.
Привремени боравак ради спајања породице одобрава се на рок до једне године, односно до истека рока важења одобрења о привременом боравку странца са којим се спајање тражи.
Привремени боравак из става 4 овог члана може се продужити у случају кад је црногорски држављанин из става 1 овог члана умро, као и у случају престанка брака који је у Црној Гори трајао најмање три године.
Странцу, члану уже породице црногорског држављанина или странца коме је одобрено стално настањење у Црној Гори, привремени боравак се може продужавати до испуњења услова за стицање права на стално настањење из члана 54 став 1 овог закона.
Брак из користи
Члан 49
Привремени боравак ради спајања породице неће се одобрити странцу ако се утврди да је брак закључен из користи.
Браком из користи, у смислу става 1 овог члана, сматра се брак који је закључен са намјером да се оствари улазак или боравак странца у Црној Гори супротно условима прописаним овим законом.
Околности које могу указивати да је брак закључен из користи су да:
1) супружници не одржавају брачну заједницу;
2) супружници не извршавају обавезе које произилазе из брака;
3) се супружници нијесу упознали прије закључења брака;
4) супружници не дају истините личне податке;
5) супружници не говоре језик који обоје разумију;
6) су за закључење брака дата материјална средства, а није у питању обичај давања мираза, кад супружници долазе из земаља у којима је давање мираза обичај;
7) постоје докази да су супружници и раније закључивали брак из користи у Црној Гори или у страној држави.
Привремени боравак дјетета рођеног на територији Црне Горе
Члан 50
Малољетном странцу рођеном на територији Црне Горе привремени боравак се одобрава и продужава на вријеме које је одређено за привремени боравак једног од родитеља или старатеља.
Привремени боравак из хуманитарних разлога
Члан 51
Привремени боравак из хуманитарних разлога може се одобрити странцу за кога се претпоставља да је жртва кривичног дјела трговине људима, као и малољетном странцу који је напуштен или је жртва организованог криминала и у случају кад не испуњава услове из члана 36 овог закона.
Привремени боравак из хуманитарних разлога неће се одобрити странцу уколико то захтијевају разлози националне безбједности и јавног поретка.
Привремени боравак из хуманитарних разлога одобрава се на период од три мјесеца до једне године и може се продужавати све док постоје разлози из става 1 овог члана.
Странац из става 1 овог члана не смије се принудно удаљити због незаконитог уласка или боравка у Црној Гори.
Странцу из става 1 овог члана, за кога постоји оправдани страх да би давањем исказа могао бити изложен опасности по живот, здравље, физички интегритет или слободу, обезбјеђује се заштита и остваривање права по одредбама закона којим се уређује заштита свједока.
Отказ привременог боравка
Члан 52
Привремени боравак може се отказати странцу ако се накнадно утврди да:
1) постоје разлози из члана 8 овог закона;
2) се запошљава и ради без важеће радне дозволе, односно супротно одредбама закона којим се уређује запошљавање и рад странаца;
3) боравак не користи у складу са сврхом због које му је издато одобрење за привремени боравак.
Приликом одлучивања о отказу привременог боравка, нарочито се узимају у обзир:
1) трајање боравка;
2) личне, породичне, економске и друге околности;
3) рок у којем странац мора напустити Црну Гору, а који не може бити дужи од 30 дана;
4) вријеме забране уласка у Црну Гору.
О отказу привременог боравка из става 1 овог члана рјешење доноси Полиција. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору.
Вријеме забране уласка из става 3 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 3 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Отказ привременог боравка и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа привременог боравка и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак привременог боравка
Члан 53
Привремени боравак у Црној Гори престаје странцу:
1) ако му је привремени боравак отказан;
2) ако му је изречена заштитна мјера удаљења или мјера безбједности протјеривања;
3) истеком рока важења привременог боравка;
4) ако престану разлози на основу којих је привремени боравак одобрен;
5) ако за вријеме трајања привременог боравка борави ван Црне Горе дуже од 90 дана.
О престанку привременог боравка због разлога из става 1 тач. 4 и 5 овог члана рјешење доноси Министарство.
Против рјешења из става 2 овог члана може се изјавити жалба, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 3 овог члана одлучује Министарство.
3. Стално настањење
Право на стално настањење
Члан 54
Држављани држава насталих на простору бивше СФРЈ, који су имали пријављено пребивалиште у Црној Гори прије 3. јуна 2006. године, имају право на стално настањење, без потребе подношења захтјева и без посебног одобрења, уз обавезу подношења пријаве ради регистрације.
Стално настањење може се одобрити странцу који је до дана подношења захтјева боравио у Црној Гори непрекидно пет година на основу одобрења за привремени боравак.
Изузетно, стално настањење се може одобрити странцу који је до дана подношења захтјева имао одобрен привремени боравак у Црној Гори мање од пет година непрекидно, ако то налажу разлози хуманости или би то представљало интерес за Црну Гору.
Непрекидним боравком, у смислу ст. 1 и 2 овог члана, сматра се и привремени боравак за вријеме којег је странац одсуствовао из Црне Горе више пута у укупном трајању од 10 мјесеци или непрекидно шест мјесеци.
Странцу коме је у Црној Гори одобрен привремени боравак у складу са чланом 43 овог закона, у вријеме потребно за одобрење сталног настањења рачуна се половина времена проведеног у Црној Гори.
У вријеме које је потребно за одобрење сталног настањења не рачуна се вријеме које је странац провео у Црној Гори на:
1) привременом боравку одобреном ради сезонског рада;
2) издржавању казне затвора.
Права и обавезе стално настањеног странца
Члан 55
Странац коме је одобрено стално настањење у Црној Гори има право на:
1) рад и запошљавање;
2) образовање и стручно усавршавање;
3) признавање диплома и сертификата;
4) социјалну помоћ, здравствено и пензијско осигурање;
5) пореске олакшице;
6) приступ тржишту роба и услуга;
7) слободу удруживања, повезивања и чланства у организацијама које заступају интересе радника или послодаваца.
Странац остварује права из става 1 овог члана у складу са законима којима се уређује начин остваривања наведених права.
Подношење захтјева и одлучивање
Члан 56
Одобрење за стално настањење издаје Министарство.
Захтјев за стално настањење странац подноси Министарству, у мјесту боравишта.
Одобрење за стално настањење уноси се у путну исправу странца.
Ближи начин издавања одобрења за стално настањење, као и образац одобрења и образац захтјева из става 2 овог члана прописује Министарство.
Одбијање захтјева
Члан 57
Стално настањење неће се одобрити странцу:
1) који нема важећу путну исправу;
2) који је у Црној Гори правоснажно осуђен за кривично дјело за које се гони по службеној дужности или је за такво кривично дјело против њега покренут поступак;
3) који нема средстава за издржавање;
4) који нема здравствено осигурање;
5) који нема обезбијеђен смјештај;
6) ако то налажу разлози националне безбједности и јавног поретка.
Против рјешења Министарства којим се одбија захтјев за стално настањење, може се покренути управни спор.
Отказивање сталног настањења
Члан 58
Стално настањење може се отказати странцу, ако:
1) је у Црној Гори правоснажно осуђен на безусловну казну затвора у трајању дужем од шест мјесеци за кривично дјело за које се гони по службеној дужности;
2) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или заштите јавног здравља;
3) се утврди да постоје разлози за поништење сталног настањења;
4) је дао лажне податке о идентитету или прикрио околности које су од значаја за доношење одлуке о признавању права на стално настањење.
Приликом одлучивања о отказивању сталног настањења узимају се у обзир околности из члана 52 став 2 овог закона.
Рјешење о отказивању сталног настањења доноси Министарство. У рјешењу се одређује рок у којем странац мора напустити територију Црне Горе и изриче забрана уласка у Црну Гору.
Вријеме забране уласка из става 3 овог члана рачуна се од дана напуштања Црне Горе.
Против рјешења из става 3 овог члана може се покренути управни спор.
Отказ сталног настањења и забрана уласка уписују се у путну исправу странца.
Ближи начин уписа отказа сталног настањења и забране уласка у путну исправу странца прописује Министарство.
Престанак права на стално настањење
Члан 59
Странцу престаје право на стално настањење, ако:
1) му је изречена заштитна мјера удаљења или мјера безбједности протјеривања;
2) се утврди да се странац иселио из Црне Горе или непрекидно боравио дуже од једне године у другој држави, а о томе није обавијестио Министарство;
3) му је отказано стално настањење;
4) се одрекао од сталног настањења, даном давања изјаве о томе;
5) ако је стекао црногорско држављанство.
Рјешење о престанку сталног настањења из става 1 тачка 2 овог члана доноси Министарство.
Против рјешења из става 2 овог члана може се покренути управни спор.
Примјена посебног закона
Члан 60
На пријаву, односно одјаву пребивалишта или боравишта и промјену адресе стана примјењује се закон којим се уређује пребивалиште и боравиште црногорских држављана и странаца.
V. НЕЗАКОНИТИ БОРАВАК
Дужност странца да напусти Црну Гору
Члан 61
Незаконитим боравком у Црној Гори, у смислу овог закона, сматра се боравак странца без визе, одобрења боравка или другог законског основа.
Странац који незаконито борави у Црној Гори мора напустити њену територију одмах или у року који му је одређен.
Сматра се да је странац напустио Црну Гору уласком у другу државу у коју му је улазак одобрен.
Странац је дужан да докаже да законито борави у Црној Гори.
Рок за напуштање Црне Горе
Члан 62
Странцу који незаконито борави у Црној Гори Полиција ће рјешењем одредити рок у којем је обавезан да напусти територију Црне Горе, а по потреби може одредити и мјесто преласка државне границе, као и обавезу пријављивања службеном лицу на граничном прелазу.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од три дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 2 овог члана, одлучује Министарство, у року од осам дана од дана пријема жалбе.
Жалба не одлаже извршење рјешења.
Приликом одређивања рока из става 1 овог члана узеће се у обзир вријеме за које странац објективно може да напусти територију Црне Горе, при чему тај рок не може бити дужи од 30 дана од дана доношења рјешења.
Странцу који из оправданих разлога није напустио Црну Гору у року из става 5 овог члана може се на његов захтјев или по службеној дужности, одредити нови рок.
Странцу коме је изречена заштитна мјера удаљења и странцу кога треба вратити на основу међународног уговора одредиће се рок за напуштање Црне Горе само ако постоје оправдани разлози.
Заштитна мјера удаљења
Члан 63
У случајевима прекршајне одговорности одређеним овим законом странцу се може изрећи заштитна мјера удаљења.
Приликом одлучивања о изрицању заштитне мјере удаљења узимају се у обзир околности из члана 52 став 2 овог закона.
VI. ПРИНУДНО УДАЉЕЊЕ
Спровођење принудног удаљења
Члан 64
Странца који незаконито борави у Црној Гори или не напусти Црну Гору у року који му је одређен Полиција ће принудно удаљити.
Забрана принудног удаљења
Члан 65
Странац се не смије принудно удаљити у државу у којој би му био угрожен живот или слобода због расе, вјере или националности, припадности посебној друштвеној групи или политичког мишљења или у којој би могао бити подвргнут мучењу, нељудском и понижавајућем поступању и кажњавању.
Задржавање странца
Члан 66
Ако то налажу разлози обезбјеђења принудног удаљења, странац се може изузетно задржати у просторијама Полиције, али не дуже од 12 часова.
На задржавање странца из става 1 овог члана примјењују се одредбе закона којим се уређују полицијски послови.
Смјештај странца
Члан 67
Странцу кога није могуће одмах принудно удаљити или коме није утврђен идентитет, ограничиће се слобода кретања смјештајем у прихватилиште за странце (у даљем тексту: Прихватилиште).
Изузетно, странцу који има здравствене или друге посебне потребе или разлоге, обезбиједиће се други одговарајући смјештај.
Странцу који има обезбијеђен смјештај и средства за издржавање, а не може се принудно удаљити, може се одредити обавезни боравак у одређеном мјесту.
Одређивање смјештаја у Прихватилишту
Члан 68
Полиција рјешењем одређује смјештај у Прихватилиште.
Против рјешења из става 1 овог члана може се изјавити жалба Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
О жалби из става 2 овог члана одлучује Министарство, у року од осам дана од дана пријема жалбе.
Трајање смјештаја у Прихватилишту
Члан 69
Смјештај у Прихватилишту одређује се на вријеме до 90 дана.
Након истека времена из става 1 овог члана, странцу се може продужити смјештај у Прихватилишту за још 90 дана, ако:
1) је у току поступак утврђивања идентитета или прикупљања података;
2) то захтијевају безбједносни разлози;
3) намјерно омета принудно удаљење.
Вријеме које је странац провео изван Прихватилишта, на издржавању казне затвора или у притвору, не рачуна се у вријеме боравка у Прихватилишту.
Странцу коме је утврђен идентитет може се одобрити напуштање Прихватилишта, уколико се не смије принудно удаљити из разлога наведених у члану 65 овог закона.
Придржавање правила боравка и кућног реда у Прихватилишту
Члан 70
Странац је дужан да се придржава правила боравка и кућног реда у Прихватилишту и не смије га напуштати без одобрења.
Странцу за кога постоје основи сумње да ће се понашати на начин супротан ставу 1 овог члана одредиће се појачани надзор унутар Прихватилишта.
Правила боравка и кућни ред у Прихватилишту прописује Министарство.
Престанак смјештаја у Прихватилишту
Члан 71
Смјештај у Прихватилишту странцу престаје:
1) одласком из Црне Горе;
2) кад је поднио захтјев за признавање права на азил;
3) истеком рока на који је смјештај одређен;
4) након утврђивања идентитета, ако је то био разлог смјештаја у Прихватилиште.
Смјештај малољетног странца у Прихватилишту
Члан 72
Малољетни странац смјешта се у Прихватилиште заједно са родитељима, односно другим законским заступником, осим ако се процијени да је за њега повољнији други смјештај.
Мјера појачаног надзора унутар Прихватилишта може се одредити малољетном странцу који није навршио 16 година живота, само ако је са родитељима или другим законским заступником.
Малољетни странац се не смије вратити у земљу поријекла или у трећу државу, која је спремна да га прихвати, ако је то супротно одредбама чл. 3, 5 и 8 Конвенције против мучења и других свирепих и нехуманих или понижавајућих казни или поступака са Допунским протоколом 2, као и чл. 9 и 37 Конвенције о правима дјетета.
Одређивање обавезног боравка у одређеном мјесту
Члан 73
Обавезни боравак из члана 67 став 3 овог закона одређује Полиција по службеној дужности.
Обавезни боравак из става 1 овог члана може трајати најдуже шест мјесеци.
Одређивање обавезног боравка из става 1 овог члана не ослобађа странца обавезе да напусти Црну Гору.
Странцу коме је одређен обавезни боравак у одређеном мјесту издаје се посебна идентификациона исправа коју је странац дужан да врати прије напуштања Црне Горе.
Изглед и садржај обрасца посебне идентификационе исправе странца коме је одређен обавезни боравак из става 4 овог члана прописује Министарство.
Ограничење кретања у одређеном мјесту
Члан 74
У случају из члана 73 овог закона странац је дужан да борави на одређеној адреси и да се редовно јавља Полицији у мјесту обавезног боравка.
Престанак обавезног боравка
Члан 75
Обавезни боравак странцу престаје:
1) одласком из Црне Горе;
2) протеком рока на који је одређен;
3) ако се редовно не јавља Полицији у складу са чланом 74 овог закона;
4) ако му је признат статус избјеглице, одобрена додатна или привремена заштита, привремени боравак или стално настањење;
5) ако се утврди да нема обезбијеђен смјештај и средства за издржавање.
Странац коме је престао обавезни боравак у одређеном мјесту, а није напустио Црну Гору, принудно ће се удаљити или смјестити у Прихватилиште.
Странци са посебним потребама
Члан 76
Током поступка принудног удаљења водиће се рачуна о посебним потребама странаца, као што су: малољетници, лица потпуно или дјелимично лишена пословне способности, дјеца одвојена од родитеља или старатеља, лица са инвалидитетом, старе особе, труднице, самохрани родитељи са малољетном дјецом, као и лица која су била изложена мучењу, силовању или другим тешким облицима психолошког, физичког или сексуалног насиља.
Приликом предузимања службених радњи према странцима из става 1 овог члана Полиција је дужна да поступа у складу са међународним уговорима и прописима којима је уређен положај лица са посебним потребама.
Одузимање исправа и предмета
Члан 77
Ради обезбјеђења извршења принудног удаљења странцу се могу привремено одузети путне и друге исправе, путне карте, предмети и новчана средства.
Одузета новчана средства користе се за подмиривање трошкова принудног удаљења странца.
О одузетим путним и другим исправама, путним картама, предметима и новчаним средствима издаје се потврда, на обрасцу који прописује Министарство.
Трошкови принудног удаљења
Члан 78
Трошкове смештаја у Прихватилиште и друге трошкове који настану приликом принудног удаљења сноси странац.
Ако странац нема средстава да накнади трошкове из става 1 овог члана, трошкове ће накнадити:
1) физичко или правно лице које се обавезало да ће сносити трошкове боравка странца;
2) превозник који није одвезао странца у складу са чланом 29 став 2 овог закона;
3) послодавац који је запослио странца супротно одредбама закона којим се уређује рад и запошљавање странаца.
О висини трошкова из става 2 овог члана рјешење доноси Полиција.
Трошкови које није могуће наплатити на начин утврђен у ст. 1 и 2 овог члана падају на терет буџета Црне Горе.
Начин наплате трошкова смјештаја у Прихватилиште и принудног удаљења и образац потврде о наплати трошкова прописује Министарство.
VII. ПУТНЕ ИСПРАВЕ ЗА СТРАНЦА
Врсте путних исправа
Члан 79
Путне исправе за странца су путна исправа за лица без држављанства и путни лист за странца, издати у складу са овим законом.
Обрасце путних исправа из става 1 овог члана прописује и израђује Министарство.
Надлежност за издавање путне исправе за лице без држављанства
Члан 80
Путну исправу за лице без држављанства издаје Министарство.
Путна исправа из става 1 овог члана издаје се са роком важења до једне године.
Захтјев за издавање путне исправе за лице без држављанства подноси се на посебном обрасцу.
Ближи начин издавања и образац захтјева за издавање путне исправе из става 1 овог члана прописује Министарство.
Путни лист за странца
Члан 81
Путни лист за странца издаје се странцу који нема важећу путну исправу, ако:
1) му је престало црногорско држављанство, за одлазак у иностранство;
2) је изгубио страну путну исправу или је на други начин остао без ње, а држава чији је држављанин нема дипломатско, односно конзуларно представништво у Црној Гори, нити њене интересе заступа друга држава, за одлазак у иностранство;
3) је у иностранству изгубио путну исправу за странца коју је издало дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе или Министарство, за повратак у Црну Гору;
4) се принудно удаљава, за одлазак у иностранство.
Путни лист за странца може се странцу издати и у другом случају, ако за то постоје оправдани разлози.
Надлежност за издавање путног листа
Члан 82
Путни лист за странца издаје:
1) Министарство, у случајевима из члана 81 став 1 тач. 1, 2 и 4 овог закона;
2) дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе, уз претходну сагласност Министарства, у случајевима из члана 81 став 1 тачка 3 и став 2 овог члана.
Путни лист из става 1 овог члана издаје се са роком важења до 30 дана.
Одбијање захтјева
Члан 83
Странцу се неће издати путна исправа за странца, ако:
1) не може да докаже да нема или да не може да прибави важећу путну исправу државе чији је држављанин;
2) се против њега води кривични или прекршајни поступак, осим ако постоји сагласност органа који води поступак;
3) је осуђен на казну затвора или новчану казну, док казну не издржи, односно не плати новчану казну;
4) није измирио доспјелу имовинско-правну обавезу на основу правоснажне одлуке;
5) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или јавног здравља или
6) то налажу међународне обавезе Црне Горе.
У случају из става 1 тачка 4 овог члана рјешење о одбијању захтјева за издавање путне исправе за странца се доноси на захтјев надлежног суда.
Против рјешења којим се одбија захтјев за издавање путне исправе за странца, у случајевима из става 1 овог члана, странац може изјавити жалбу Министарству, у року од осам дана од дана пријема рјешења.
Одузимање путне исправе
Члан 84
Министарство ће странцу привремено одузети путну исправу за странца ако наступи неки од разлога из члана 83 став 1 овог закона.
О одузетој путној исправи из става 1 овог члана странцу се издаје потврда.
VIII. ИСПРАВЕ ЗА ДОКАЗИВАЊЕ ИДЕНТИТЕТА
Намјена исправа и забрана давања на послугу
Члан 85
Странац доказује идентитет путном исправом, личном картом за странца, посебном личном картом или другом јавном исправом која садржи фотографију.
Странац је дужан да има код себе исправу којом доказује идентитет и да је на захтјев овлашћеног службеног лица стави на увид.
Странац не смије исправу о свом идентитету давати на послугу другом лицу, нити се смије служити неважећом или туђом исправом као својом.
Странац је дужан да се служи личним именом које је уписано у путној исправи или другој исправи о идентитету.
Лична карта за странца
Члан 86
Лична карта за странца издаје се странцу коме је одобрено стално настањење, односно може се издати странцу коме је одобрен привремени боравак, а који нема важећу путну исправу.
Странцу који је члан дипломатског, односно конзуларног представништва стране државе или члан друге мисије која има дипломатски статус, издаје се посебна лична карта.
Надлежност
Члан 87
Личну карту за странца из члана 86 став 1 овог закона издаје Министарство.
Посебну личну карту за странца из члана 86 став 2 овог закона издаје орган државне управе надлежан за иностране послове.
Лична карта из става 1 овог члана и посебна лична карта из става 2 овог члана издају се на обрасцу које израђује Министарство.
Образац личне карте из става 1 овог члана прописује Министарство, а образац посебне личне карте из става 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Подношење захтјева
Члан 88
Захтјев за издавање личне карте за странца може да поднесе странац који је навршио 16 година живота.
Захтјев из става 1 овог члана подноси се Министарству, у мјесту сталног настањења, односно привременог боравка странца.
Странац коме је одобрено стално настањење, као и странац коме је одобрен привремени боравак, а нема важећу путну исправу, дужан је да, у року од 30 дана од дана одобрења сталног настањења, односно привременог боравка, поднесе захтјев за издавање личне карте за странца.
Захтјев за издавање посебне личне карте подноси се органу државне управе надлежном за иностране послове.
Образац захтјева за издавање личне карте за странца прописује Министарство, а образац захтјева за издавање посебне личне карте прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
Рок важења
Члан 89
Лична карта за странца коме је одобрено стално настањење издаје се са роком важења од пет година.
Малољетном странцу коме је одобрено стално настањење лична карта за странца издаје се са роком важења од двије године.
Лична карта за странца коме је одобрен привремени боравак издаје се на рок на који му је одобрен привремени боравак.
Замјена личне карте
Члан 90
Лична карта за странца ће се замијенити:
1) у случају промјене података о странцу;
2) ако је оштећена или дотрајала, тако да више не може да служи намјени;
3) кад фотографија не одговара изгледу странца;
4) истеком рока важења.
Странац је дужан да, у року од осам дана од дана наступања разлога из става 1 овог члана, поднесе захтјев за замјену личне карте.
Обавеза враћања личне карте за странца
Члан 91
Странац је дужан да Министарству врати личну карту за странца, ако:
1) је стекао црногорско држављанство;
2) се исељава из Црне Горе;
3) му је отказан боравак сагласно члану 52 став 1 тачка 3 овог закона;
4) му је отказано стално настањење сагласно члану 58 став 1 овог закона.
Нестанак исправа за странце
Члан 92
Странац је дужан да о нестанку исправа за доказивање идентитета, из члана 86 овог закона, без одлагања обавијести Полицију или најближе дипломатско, односно конзуларно представништво Црне Горе.
Органи из става 1 овог члана су дужни да странцу издају потврду о нестанку исправа за доказивање идентитета.
Нестанак исправа за доказивање идентитета оглашава се у "Службеном листу Црне Горе", о трошку странца.
Привремено одузимање исправа за доказивање идентитета
Члан 93
Полиција ће привремено одузети исправу за доказивање идентитета странца, ако:
1) постоје основи сумње да је странац починио кривично дјело за које се гони по службеној дужности или да је починио прекршај;
2) то захтијевају разлози националне безбједности, јавног поретка или заштите јавног здравља.
Полиција ће привремено одузети исправу за доказивање идентитета странцу који није извршио доспјелу имовинско - правну обавезу, на захтјев надлежног суда.
Исправа из става 1 овог члана задржава се док постоје разлози због којих је привремено одузета.
О привременом одузимању исправе из става 1 овог члана Полиција издаје потврду.
IX. КРЕТАЊЕ СТРАНЦА У УНИФОРМИ
Услови за ношење стране војне униформе
Члан 94
За вријеме боравка у Црној Гори странац се може кретати у страној војној униформи, ако:
1) борави као члан дипломатског, односно конзуларног представништва стране државе или друге стране мисије која у Црној Гори има дипломатски статус у својству војног представника, док мисија траје;
2) је члан стране војне мисије или стране војне делегације за вријеме службене посјете Црној Гори;
3) се налази на школовању у војној школи;
4) је члан стране војне мисије или стране војне делегације, са дипломатском или службеном путном исправом, за вријеме преласка преко територије Црне Горе;
5) учествује у војној вјежби и обуци.
Услови за ношење стране полицијске или царинске униформе
Члан 95
За вријеме боравка у Црној Гори странац се може кретати у страној полицијској или царинској униформи, ако:
1) као члан делегације страних полицијских или царинских органа борави у службеној посјети;
2) обавља активности на основу међународног уговора;
3) се налази на школовању у полицијској школи;
4) као члан страних полицијских или царинских делегација, са дипломатском или службеном путном исправом, прелази преко територије Црне Горе.
X. ПРИКУПЉАЊЕ ЛИЧНИХ ПОДАТАКА О СТРАНЦУ
Члан 96
Полиција може да прикупља личне податке о странцу од органа државне управе, привредних друштава, предузетника и од самог странца, ако је то:
1) у интересу странца, а он се томе не противи;
2) потребно ради провјеравања података о странцу.
Органи из става 1 овог члана дужни су да на захтјев Полиције доставе тражене податке.
Прикупљање и обрада личних података о странцу врши се у складу са законом којим се уређује заштита података о личности.
XI. ЕВИДЕНЦИЈЕ
Врсте и надлежност за вођење
Члан 97
Министарство води евиденције о: издатим путним исправама за странца, издатим и замијењеним личним картама за странца, издатим путним листовима за странца у Црној Гори и странцима којима је отказано стално настањење.
Орган државне управе надлежан за иностране послове води евиденције о: издатим визама, одбијеним захтјевима за издавање визе и поништеним визама, о издатим посебним личним картама за странце и издатим путним листовима за странце у другој држави.
Полиција води евиденције о: странцима којима је отказан боравак, странцима којима је забрањен улазак и излазак из Црне Горе, издатим визама на граничном прелазу, одбијеним захтјевима за издавање визе, поништеним и скраћеним визама, пријављеним несталим исправама за идентификацију странца и о привремено одузетим путним исправама.
Садржај и начин вођења евиденција из ст. 1 и 3 овог члана прописује Министарство, а садржај и начин вођења евиденција из става 2 овог члана прописује орган државне управе надлежан за иностране послове.
XII. НАДЗОР
Члан 98
Надзор над спровођењем овог закона и прописа донијетих на основу овог закона врши Министарство, осим у дијелу који се односи на издавање виза, одобравање првог привременог боравка у другој држави и издавање посебне личне карте за странца, који врши орган државне управе надлежан за иностране послове.
XIII. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 99
Новчаном казном од петоструког до двадесетоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) не напусти Црну Гору у року који му је одређен (члан 61 став 2 и члан 62 став 1);
2) напусти Прихватилиште без одобрења или се не придржава правила боравка и кућног реда у Прихватилишту (члан 70);
3) напусти мјесто боравка на одређеној адреси које му је одредила Полиција или се редовно не јавља Полицији (члан 74).
Странцу се за прекршај из става 1 овог члана може изрећи и заштитна мјера удаљења са територије Црне Горе у трајању до једне године, самостално или уз новчану казну.
Члан 100
Новчаном казном од троструког до петнаестоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) се креће или борави на одређеној територији на којој му је кретање или боравак ограничен или забрањен (члан 3);
2) улази у Црну Гору и борави на њеној територији без важеће путне исправе у коју је унијета виза или одобрење боравка (члан 10 став 1);
3) не користи путну исправу са којом је прешао државну границу ( члан 11 став 2 );
4) борави у Црној Гори супротно намјени за коју му је издата виза (члан 19 став 1);
5) борави у Црној Гори супротно намјени за коју му је одобрен привремени боравак (члан 35);
6) незаконито борави у Црној Гори (члан 61 став 1);
7) одбије да на захтјев овлашћеног службеног лица исправу којом доказује свој идентитет стави на увид (члан 85 став 2);
8) да на послугу другом лицу своју исправу о идентитету, односно ако се служи неважећом или туђом исправом као својом (члан 85 став 3);
9) се служи личним именом супротно члану 85 став 4 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана странцу се може изрећи и заштитна мјера удаљења са територије Црне Горе у трајању до једне године, самостално или уз новчану казну.
Члан 101
Новчаном казном од једноструког до десетоструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај странац, ако:
1) у року од 30 дана од дана одобрења сталног настањења, односно привременог боравка не поднесе захтјев за издавање личне карте за странца (члан 88 став 3);
2) у прописаном року не поднесе захтјев за замјену личне карте за странце (члан 90 став 2);
3) не врати личну карту за странца у случајевима утврђеним чланом 91 овог закона;
4) не пријави нестанак исправа (члан 92);
5) за вријеме боравка у Црној Гори носи страну војну, полицијску или царинску униформу супротно чл. 94 и 95 овог закона.
Члан 102
Новчаном казном од педесетоструког до двјестаструког износа минималне зараде у Црној Гори казниће се за прекршај правно лице и предузетник, ако на гранични прелаз довезе странца или без одлагања о сопственом трошку не одвезе и не накнади трошкове боравка странца који не испуњава услове из члана 10 овог закона (члан 29).
За прекршај из става 1 овог члана казниће се новчаном казном од једне половине до двадесетоструког износа минималне зараде у Црној Гори одговорно лице у правном лицу.
За прекршај из става 1 овог члана може се изрећи и заштитна мјера забране вршења дјелатности у трајању до једне године.
XIV. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Рок за доношење и примјена подзаконских прописа
Члан 103
Прописи за спровођење овог закона донијеће се у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.
До доношења прописа из става 1 овог члана примјењиваће се подзаконски акти донесени на основу Закона о кретању и боравку странаца ("Службени лист СФРЈ", бр. 56/80, 53/85, 30/89, 26/90, 53/91 и "Службени лист СРЈ", бр. 24/94 и 28/96), уколико нијесу у супротности са овим законом.
Рјешавање по започетим поступцима
Члан 104
Поступци започети прије ступања на снагу овог закона окончаће се по прописима који су важили до ступања на снагу овог закона, ако је то за странца повољније.
Важење исправа издатих по ранијим прописима
Члан 105
Путне и друге исправе издате прије ступања на снагу овог закона, осим одобрења за стално настањење и одобрења за привремени боравак, важе годину дана од дана ступања на снагу овог закона.
Одобрење за привремени боравак издато прије ступања на снагу овог закона важи до истека рока на који је издато.
Престанак примјене досадашњег закона
Члан 106
Даном ступања на снагу овог закона престаје примјена Закона о кретању и боравку странаца ("Службени лист СФРЈ", бр. 56/80, 53/85, 30/89, 26/90, 53/91 и "Службени лист СРЈ", бр. 24/94 и 28/96).
Ступање на снагу закона
Члан 107
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Црне Горе".
СУ-СК Број 01-1005/11
Подгорица, 15. децембра 2008. године
Скупштина Црне Горе
Предсједник,
Ранко Кривокапић, с.р.
ИЗМЕНЕ
На основу члана 95 тачка 3 Устава Црне Горе доносим
Указ о проглашењу Закона о допунама Закона о странцима
Проглашавам Закон о допунама Закона о странцима, који je донијела Скупштина Црне Горе 24. сазива, на другој сједници другог редовног засиједања у 2009. години, дана 22. октобра 2009. године.
Број: 01-2737/2
Подгорица, 26. октобра 2009. године
Предсједник Црне Горе
Филип Вујановић, с.р.
На основу члана 82 став 1 тачка 2 и члана 91 став 1 Устава Црне Горе, Скупштина Црне Горе 24. сазива, на другој сједници другог редовног засиједања у 2009. години, дана 22. октобра 2009. године, донијела je
Закон о допунама Закона о странцима
Закон је објављен у "Службеном листу ЦГ", бр. 72/2009 од 30.10.2009. године.
У Закону о странцима ("Службени лист ЦТ", број 82/08), послије члана 105 додају се три нова члана који гласе:
"Члан 105а
Расељеним лицима из бивших југословенских република, која су привремено задржала статус расељеног лица у складу са Одлуком о привременом задржавању статуса и права расељених и интерно расељених лица у Републици Црној Гори ("Службени лист РЦГ", број 46/06), може се одобрити стално настањење уколико се на дан ступања на снагу овог закона налазе на евиденцији расељених лица, што се доказује потврдом Канцеларије за азил.
Стално настањење може се одобрити и интерно расељеним лицима са Косова, која су статус интерно расељеног лица привремено задржала на основу Одлуке из става 1 овог члана, ако се до 14. новембра 2009. године, ради евидентирања, пријаве органу управе надлежном за збрињавање избјеглица, што се доказује потврдом тог органа.
Интерно расељено лице које се из здравствених разлога, што се доказује медицинском документацијом јавне здравствене установе, није пријавило ради евидентирања може се пријавити у року од три мјесеца од истека рока прописаног у ставу 2 овог члана.
У поступку одлучивања о одобравању сталног настањења лицима из ст. 1, 2 и 3 овог члана неће се примјењивати одредбе члана 57 став 1 тач. 3, 4 и 5 овог закона.
Лицима из ст. 1 и 2 овог члана, која немају важећу путну исправу потребну за остваривање права на стално настањење, а нема сметњи из члана 57 став 1 тач. 2 и 6 овог закона, одобрава се привремени боравак до обезбјеђивања важеће путне исправе, a најдуже три године од дана одобравања привременог боравка.
Лица из става 5 овог члана имају права и обавезе стално настањеног странца у складу са овим законом.
Члан 105б
Лица из члана 105а ст.1 и 2 овог закона могу поднијети захтјев за одобравање сталног настањења у року од двије године од дана ступања на снагу овог закона.
Члан 105ц
Лицима којима се у складу са чланом 105а овог закона одобри стално настањење престаје статус расељеног, односно интерно расељеног лица.
Лица која не остваре право на стално настањење у складу са чланом 105а овог закона сматрају се лицима која незаконито бораве у Црној Гори".
Члан 2
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Црне Горе".
СУ-СК Број 01-767/6
Подгорица, 22. октобра 2009. године
Скупштина Црне Горе 24. сазива
Предсједник,
Ранко Кривокапић, с.р.